23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ιαπωνία: Σόκαρε τη Γαλλία (vids+pics)

H Γαλλία βρέθηκε μακριά από τον καλό εαυτό της στη Σαϊτάμα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ιαπωνία και την κέρδισε με 81-75 σε φιλικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Οι γηπεδούχοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ, με 18-14 στο 10’ και με 46-30 στο ημίχρονο, κι άντεξαν στην αντεπίθεση των «τρικολόρ» στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ρούι Χατσιμούρα με 19π. και ο Γιούτα Γουατανάμπε με 18π. ηγήθηκαν των νικητών, που κέρδισαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους τη γαλλική ομάδα, ύστερα από δύο ήττες.

Ο Ιβάν Φουρνιέ με 16π. και ο Ρούντι Γκομπέρ με 11π. και οκτώ ριμπάουντ ξεχώρισαν από τους παίκτες του Βενσάν Κολέ, ενώ ο Μουσταφά Φαλ τελείωσε με 5π., δύο ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα κόψιμο σε 12.26’.