19.2 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ιαπωνία-Ισπανία 77-88: Με οδηγό τον Ρούμπιο “πάτησε το γκάζι”! (vid+pics)

Η Εθνική Ισπανίας πέτυχε την πρώτη της νίκη στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες, επικρατώντας της οικοδέσποινας Ιαπωνίας για τον Γ Όμιλο, με σκορ (88-77). Μεγάλο ματς έκανε ο Ρίκι Ρούμπιο, που σημείωσε 20 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ οδηγώντας τους Ισπανούς μία άνετη επικράτηση. Επόμενο ματς για την Ισπανία θα είναι κόντρα στην Αργεντινή την Πέμπτη 29/7 (15:00), ενώ η Ιαπωνία θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία την ίδια μέρα (07:40).

Οι Ισπανοί έδειξαν από το ξεκίνημα του ματς ότι δεν... αστειεύονται. Μπήκαν δυνατά στο ματς, πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ και με Ρίκι Ρούμπιο και Μαρκ Γκασόλ σε εξαιρετική μέρα, πήγαν με προβάδισμα 20 πόντων στα αποδυτήρια (48-28).

Παρά τη μεγάλη διαφορά του ημιχρόνου, η Ιαπωνία έδειξε σημάδια αντίδρασης ρίχνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-69). Η Ισπανία ωστόσο, δεν άφησε περιθώρια για περαιτέρω... όνειρα για τους Ιάπωνες και με σοβαρότητα στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο επισφράγισε τη νικηφόρα πρεμιέρα της στη διοργάνωση (88-77).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.