17.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

«Θύμα» της Μπαχτσεσεχίρ έπεσε η Νταρουσάφακα!

Η πρεμιέρα της 21ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος επεφύλασσε μία έκπληξη με την Μπαχτσεσεχίρ να υπερασπίζεται την έδρα της επί της Νταρουσάφακα με 91-87 και να κάνει σημαντικό βήμα για τη μάχη που δίνει να προλάβει τα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και με τις επιθέσεις να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο προηγήθηκε με 28-21 ενώ το ημίχρονο βρήκε την Νταρουσάφακα με ένα ελαφρύ προβάδισμα (48-47).

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έκρινε το ματς με την Μπαχτσεσεχίρ να κάνει ένα επιμέρους σκορ 27-13 και να βάζει τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο ρεκόρ 7-14 ενώ η Νταρουσάφακα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πεντάδα (12-9).

Από την Μπαχτσεσεχίρ ξεχώρισαν οι Γκόλντεν και Ματιάνγκ με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα ενώ πρώτος σκόρερ για την Νταρουσάφακα ήταν ο Οζντεμίρογλου με 17 πόντους.