26.1 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Θρίλερ ως το φινάλε και Κύπελλο για την Παρτιζάν

Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης έγινε ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα και την Παρτιζάν στον τελικό του Κυπέλλου Σερβίας με την Παρτιζάν να φτάνει στον τίτλο με το τελικό 84-85.

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειχνε να παίρνει το προβάδισμα όταν στην τέταρτη περίοδο έφτασε στο 73-67, αλλά πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι δύο ομάδες βρίσκονταν στο 78-78 και τρία λεπτά πριν το τέλος στο 80-80. Η εξέδρα έκανε τη δική της φασαρία στο δικό της παιχνίδι, οι δύο πάγκοι συχνά πυκνά τα έβαζαν με τους διαιτητές και ο Γιάραμαζ με ένα προσωπικό του 5-0 έγραψε το 80-85 (38’). Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν ξανά (84-85, 39’), στα 14’΄ο Μπάρον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και στην προσπάθεια για ριμπάουντ ο Στίματς χρεώθηκε με το πέμπτο του φάουλ, αλλά η Παρτιζάν μέτρησε 0/2 βολές. Ο Μπράουν πήγε ως το καλάθι, αλλά δεν βρήκε το στόχο και με 2’’ ο Γκιστ χρεώθηκε με το δικό του πέμπτο φάουλ. Ο Τριφούνοβιτς πήγε στη γραμμή, είχε 0/2, αλλά λίγη σημασία είχε, αφού τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να πανηγυρίζει το τρόπαιο!

Πέιτζ και Γιάραμαζ με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Παρτιζάν. Μπράουν και Νταβίντοβατς είχαν 17 και 16 για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Τζέιμς Γκιστ είχε 11 πόντους και πέντε ριμπάουντ και ο Κέβιν Πάντερ 12 πόντους.