16.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Θρίλερ ως το τέλος στην Ισπανία (vids)

Με συναρπαστικά στην εξέλιξή τους παιχνίδια που κρίθηκαν στο φινάλε, το ένα της παράτασης, ξεκίνησε η 6η αγωνιστική της Liga Endesa. Μανρέσα και Μόρα Μπανκ Ανδόρρα ήταν οι ομάδες που πανηγύρισαν τη νίκη σε αυτούς τους δύο πρώτες αγώνες.

Φουενλαμπράδα-Μανρέσα 100-102

Η Μανρέσα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί και να επαναπαυτεί. Η Φουενλαμπράδα είχε ένα πολύ καλό διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο (28-18 το επιμέρους σκορ) και επέστρεψε στα τελευταία λεπτά του αγώνα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (100-100) με τρίποντο του Γκαρθία και 38'' για τη λήξη. Ο Πέρεθ αστόχησε στο σουτ του, αλλά ο Χάινριχς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ από τον Τριμπλ, ο οποίος με 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έγραψε το τελικό 100-102, αφού Μπομπρόφ και Γκαρθία αστόχησαν στις δικές τους προσπάθειες.

Ο Μαρκ Γκαρθία με 33 πόντους (4/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 10/10 βολές) και έξι ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους. Ο Μέλο Τριμπλ ακολούθησε με 20, αλλά μέτρησε και εννέα λάθη. Τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα επιθετικά για τη Μανρέσα: Ταμπού 16, Μέισον 15, Σάιους 13, Ίθερτον 13, Μπάεζ 12, Βολέ 11).

(ACB Photo / A. Pacheco)

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Σαν Πάμπλο Μπούργος 87-82

Χρειάστηκε η παράταση στην Ανδόρρα για να πανηγυρίσουν οι γηπεδούχοι τη νίκη επί της Σαν Πάμπλο Μπούργος με 87-82. Το παιχνίδι οδήγησε στην παράταση με τρίποντο το Κλέβιν Χάνα με 51'' να απομένουν για την ολοκλήρση της κανονικής διάρκειας. Ακολούθησε ένα μπαράζ άστοχων σουτ από τις δύο ομάδες για να παραμείνει το 69-69.

Η μάχη συνεχίστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Με 15'' να απομένουν το σκορ ήταν 83-82, δύο βολές του Γιέλο έγραψαν το 85-82. Ο Σένγκλιν το μιμήθηκε για το 87-82 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο Χάνα με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και τον ακολούθησαν οι Πάλσον (18), Γιέλο (15). Για την Σαν Πάμπλο Μπούργος ο ΜακΦάντεν είχε 20 πόντους, ο Χόρτον είχε 14 και 12 ριμπάουντ και από 13 σημείωσαν οι Ριβέρο και Μπενίτε.