20.5 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

“Θρίλερ” στην Ουγγαρία (pics, vids)

Ο αγώνας Ουγγαρία - Ολλανδία άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Προκριματικής Φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 για την Ευρωπαϊκή Ζώνη και ήταν συναρπαστικός, αφού κρίθηκε στην παράταση.

Οι Ούγγροι ήταν αυτοί που πήρανκαι την πρώτη νίκη της ημέρας με το τελικό 91-86. Με τη νίκη αυτοί οι γηπεδούχοι βάζουν ακόμη μεγαλύτερη πίεση στην Κροατία, αλλά και την Πολωνία λιγότερο, καθώς πηγαίνουν στο 5-5 με τους Κροάτες να βρίσκονται στο 4-5 και τους Πολωνούς στο 5-4 με αγώνα λιγότερο.

Η Ουγγαρία είχε τον έλεγχο του αγώνα, έστω και με μικρές διαφορές και 46'' πριν το τέλος έμοιαζε να διασφαλίζει τη νίκη με τον Μπένκε να γράφει το 75-69. Βαν Ντερ Μαρς και Περλ έγραψαν το 77-71 με 33'' πια στο ρολόι. Το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη όπως αποδείχθηκε. Ο Κλουφ μείωσε (77-73), ο Βάραντι έχασε και τις δύο βολές και ο Κλουφ ήταν και πάλι εκεί: Κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων, είχε 2/3 βολές και διαμόρφωσε το 77-75 με 16'' για το τέλος της αναμέτρησης.

Οι Ολλανδοί έκαναν το φάουλ στο Βοϊβόντα, ο οποίος με 1/2 βολές έγραψε στο 78-75. Με 4'' να απομένουν ο Κλουφ βρήκε τον Φράνκε μόνο του στα 6μ75 και αυτός ευστόχησε για το 78-78, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, αφού ο Κεράζι σχεδόν με τη λήξη έκλεψε την μπάλα από τον Έλινγκσφελντ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην παράταση με την Ουγγαρία να καταφέρνει να φτάσει στο +4 (87-83) με λιγότερο λεπτό από την ολοκλήρωση της έξτρα περιόδου και τον Κλουφ να απαντά με τρίποντο (87-86) με 42'' για το τέλος. Το φάουλ έγινε στον Ρόσκο Άλεν που με 2/2 βολές έγραψε το 89-86, ο Μπένκε έκλεψε και πήγε ως το λέι απ για το 91-86 με 7'', γράφοντας και τον επίλογο του αγώνα.