22.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Θρίλερ στην Λευκάδα με νικητή τον Κολοσσό

Τα χρειάστηκε ο Κολοσσός Ρόδου στην Λευκάδα, καθώς η Δόξα έφτασε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή αλλά τελικά ηττήθηκε στον πόντο, 62-61. Το ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες να μένουν χαμηλά στο πρώτο δεκάλεπτο, 14-14. Ο Κολοσσός στην συνέχεια έδειξε πως μπορεί να καθαρίσει το ματς, όμως η Δόξα δεν τα παράτησε και στο 27' πέρασε μπροστά με τον Ψαθά για το 43-41. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Ροδίτες να παίρνουν μικρό προβάδισμα 5 πόντων, 48-53, όμως το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ που θα έκριναν οι βολές. Με το σκορ στο 59-61 ο Σαλούστρος κέρδισε βολές, ευστόχησε στην μία και στην συνέχεια ο Χάρις έβαλε και τις δύο δικές του! Έπειτα ήρθε η σειρά του Χολ που είχε 0/2, ο Μάρας πήρε το ριμπάουντ αλλά ο Τσαλδάρης ήταν άστοχος στο σουτ που θα έδινε την νίκη στην Δόξα... ΜΟΛΙΣ 4 ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΕ ΔΙΨΗΦΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΝΤΩΝ Συγκεκριμένα, για τους νικητές ο Ρέλεφορντ είχε 21 πόντους και ο Χολ 11. Για τους ηττημένους ο Χάρις και Μάρας είχαν από 15. Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ Ξεκάθαρα η διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ του Κολοσσού (28-45) έπαιξε τον δικό της ρόλο, αν και θα περίμενε κανείς πως οι Ροδίτες θα έπαιρναν ευκολότερα το ματς. Σε αυτό συνηγόρησαν και τα 19 λάθη των παικτών του Άρη Λυκογιάννη σε αντίθεση με τα 8 της Δόξας. ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ