32.6 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Θρίαμβος του Πουέρτο Ρίκο που πέταξε έξω την Αργεντινή (vid)

Το Πουέρτο Ρίκο έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε 77-57 την Αργεντινή, κλείνοντας θέση για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U 19 που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης.

Οι θριαμβευτές είχαν τερματίσει στην τέταρτη και τελευταία θέση του ομίλου τους, αλλά με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα κατάφεραν να νικήσουν και να προκριθούν, με εμφατικό τρόπο όπως δείχνει και το σκορ.

Μετά το καλό ξεκίνημα, οι Αργεντίνοι έχασαν την ψυχραιμία τους και στο δεύτερο ημίχρονο είχαν και πολλά νεύρα.

Αυτά οδήγησαν μάλιστα και στην αποβολή του Ντε Λα Φουέντε, πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Ο Ζερμέιν Μιράντα Πέρεθ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 19 πόντους, ενώ από το «ναυάγιο» της Αργεντινής διασώθηκε ο Φαούστο Ρουέσγα με 13 πόντους.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.