28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Θρίαμβος της Χίμκι και πρόκριση στους τελικούς (pics+vid)

Η Χίμκι θα είναι ο αντίπαλος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στους τελικούς της VTB League, αφού κατάφερε να σπάσει την έδρα της Ζενίτ με 90-84 και να πάρει την πρόκριση!

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την πρόκριση στον τελικό. Η Χίμκι είχε προβάδισμα μόλις τεσσάρων πόντων στο ημίχρονο, 35-39 ενώ η συνέχεια ήταν δραματική. Σε κάθε ξέσπασμα των φιλοξενούμενων ερχόταν και η απάντηση της Ζενίτ. Με 2'06" για το τέλος το σκορ ήταν 75-75 και ο Σβεντ πέτυχε κρίσιμο τρίποντο, ωστόσο ο Τούλσον με 3/3 βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσια (78-78).

Η αγωνία βρισκόταν στο κατακόρυφο στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, όπου οι βολές θα έπαιζαν τον καθοριστικό ρόλο. Ιλνίσκι και Χάμελ είχαν από μια εύστοχη βολή και σε συνδυασμό με το κάρφωμα του Ρόουλαντ, η Χίμκι προηγήθηκε 78-82, 40" πριν την λήξη. +7 για τους φιλοξενούμενους με βολές του Χάμελ αλλά η Ζενίτ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. 3/3 από τον Τούλσον και 81-84 στα 19". Ο Χάμελ συνέχισε να σκοράρει από την γραμμή της "φιλανθρωπίας" πριν ο Μάρκοβιτς μειώσει σε 84-86 με τρίποντο στα 9"! Σβεντ και Ρόουλαντ υπέγραψαν το break και την πρόκριση στους τελικούς κάνοντας το 84-90 υπέρ της Χίμκι.

Ο "συνήθης ύποπτος" Αλεξέι Σβεντ σταμάτησε στους 28 πόντους, προσθέτοντας 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ σημαντική ήταν και η προσφορά του Ερλ Ρόουλαντ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για την Ζενίτ, ο Κάιλ Λάντρι πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Το κάρφωμα του Ρόουλαντ για το 78-82:

Ο πρώτος τελικός μεταξύ ΤΣΣΚΑ και Χίμκι είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 8 Μαΐου.