34.8 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Θρίαμβος για τα «γαλανόλευκα» κορίτσια! (vid)

Εμφατική νίκη με 95-58 για την Εθνική Ελλάδος απέναντι στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ισλανδίας, στη «φούσκα» της Σλοβενίας για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ Γυναικών 2021. Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατράπηκε το παιχνίδι μετά το 13ο λεπτό.

Το Σάββατο (06/02, 21:00) η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού αντιμετωπίζει τη Βουλγαρία. Υπενθυμίζουμε πως στο Ευρωμπάσκετ προκρίνονται οι 9 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου (την πρωτιά στο δικό μας όμιλο έχει «κλειδώσει» η Σλοβενία) και οι 5 δεύτερες καλύτερες. Επομένως, πέρα από τη νίκη κόντρα στις Βουλγάρες, θα χρειαστεί και συνδυασμός άλλων αποτελεσμάτων.

Πρώτη σκόρερ με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 32 κλεψίματα η Άννα Σπυριδοπούλου, ακολούθησε με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ η πολύπειρη Άρτεμις Σπανού. Άλλους 13 πόντους προσέθεσε η Ελεάννα Χριστινάκη, ενώ 12 ακόμα έβαλε η Ελένη Μποσγανά. Τέλος, 10 πόντους με 7 ριμπάουντ σημειώσε η Μαριέλλα Φασούλα

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πηγαίνοντας το παιχνίδι στο ζωγραφιστό και βρίσκοντας σκορ από τις Φασούλα, Σταμολάμπρου και Σπανού προηγήθηκε με 13-7 μετά από 3'30" παιχνιδιού, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενo με 22-17.

Η Ισλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 28-28 στο 13'33", ωστόσο τα κορίτσια του Μασλαρινού έτρεξαν έκτοτε ένα επιμέρους σκορ 15-0. H τυπικά γηπεδούχος ομάδα, κατάφερε μόνο να μειώσει με τρίποντο σε 43-31 στο φινάλε του ημιχρόνου. Η ανωτερότητα της Ελλάδας κοντά στο καλάθι ήταν εμφανέστατη (18/27 δίποντα έναντι 6/14 για την Ισλανδία).

Έχοντας πλέον το ψυχολογικό πλεονέκτημα με το μέρους τους, τα «γαλανόλευκα» κορίτσια άρχισαν μετά την ανάπαυλα να βρίσκουν σκορ και από το τρίποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 25 πόντους στο 30΄(73-48).  Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν φυσικά το τελευταίο δεκάλεπτο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική μας ομάδα τελείωσε το ματς με 28/47 δίποντα (59.6%), 11/22 τρίποντα (50%) και 6/9 βολές (66.7%). Παράλληλα είχαν 43 ριμπάουντ και 24 ασίστ για 12 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-43, 48-73, 58-95