27.4 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Η χοντρή κυρία τραγούδησε για την Ιταλία (vid)

Σε ένα εξ ορισμού αδιάφορο παιχνίδι, αφού οι δύο ομάδες έχασαν τις τελευταίες ελπίδες τους στην πρώτη μέρα της δεύτερης φάσης, Ιταλία και Πουέρτο Ρίκο προσέφεραν ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια του 18ου Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η παράσταση τελείωσε όταν τραγούδησε η χοντρή κυρία. Όχι στο 24ο λεπτό όταν το Πουέρτο Ρίκο προηγήθηκε με 26 πόντους, ούτε στο 36ο όταν η Ιταλία βρέθηκε στο +7. Στην παράταση εκεί όπου οι Ιταλοί, παρά την απουσία των Ντατόμε και Τζεντίλε, ήταν πιο φρέσκοι και ψύχραιμοι για να πάρουν τη νίκη με 94-89.

Η ομάδα του Πουέρτο Ρίκο μπήκε με σαφώς μεγαλύτερη διάθεση από εκείνη της Ιταλίας και κυριάρχησε στα πρώτα 24 λεπτά. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στους 11 (24-13) και τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν στους 18 (35-17). Οι Ιταλοί δεν έδειχναν την παραμικρή διάθεση να αντισταθούν και τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 24 (46-22). Στα μισά του δρόμου το +20 (46-26) αποτύπωνε την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού για το Πουέρτο Ρίκο που έκανε τα στοιχειώδη (71% βολές, 45% εντός παιδιάς) σε αντίθεση με την Ιταλία (67% βολές, 30% εντός παιδιάς).

Οι Ιταλοί έφτασαν το σερί τους μέχρι το 9-0, μειώνοντας μέχρι το 46-31 μετά από δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο όμως η διαφορά επανήλθε γρήγορα στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου (59-33 στο 24') με σερί 13-2 για το Πουέρτο Ρίκο. Αποδείχτηκε όμως ότι το παιχνίδι είχε ακόμη δρόμο. Ο αθλητικός εγωισμός των Ιταλών, επιτέλους, εμφανίστηκε στο παρκέ και τους οδήγησε σε μία απίστευτη ανατροπή. Από το -26 του 24ου λεπτού, βρέθηκαν στο +7 στο 36ο (68-75) με σερί 42-9! Το Πουέρτο Ρίκο δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, ισοφάρισε στο 83-83 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού το σουτ της εκπνοής από τον Μπελινέλι (έβαλε 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο) ήταν άστοχο.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η Ιταλία ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη μαζί (ο Χουέρτας αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 87-90) με την 3η θέση του 2ου ομίλου της φάσης των “16”, πίσω από τη Σερβία και την Ισπανία που θα αναμετρηθούν στις 15:30 για την πρωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83 (κ.δ.), 89-94 (παρ.)