22.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Η «Φενέρ» από ομάδα της «ουράς», ομάδα για πλέι οφ (vids)

Όταν μετά το διήμερο 17, 18 Δεκεμβρίου η 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας έμπαινε στα βιβλία, μαζί της φάνηκε να μπαίνουν στον «πάγο» και τα όνειρα της Φενέρμπαχτσε για τη φετινή διοργάνωση. Με απολογισμό πέντε νικών σε 15 αγώνες δεν θα μπορούσε να έχει προσδοκίες για κάτι καλό. Η Ευρωλίγκα όμως είναι πια μαραθώνιος και όχι αγώνας ταχύτητας. Οι Τούρκοι έβγαλαν αντίδραση, παρουσιάζουν ξεκάθαρα σημάδια βελτίωσης και σήμερα επέκτειναν το νικηφόρο τους. Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μακάμπι στην Κωνσταντινούπολη με 82-75, έφτασε τις επτά σερί επιτυχίες και μαζί με αυτές στο 12-10. Οι Ισραηλινοί γνώρισαν τη 12η ήττα τους σε 22 ματς κι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν πιο κοντά στην οχτάδα.

Η Μακάμπι είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο μέσα από την άμυνα της, αφού κράτησε τη Φενέρμπαχτσε στους 17 και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-17. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ όμως, «χτυπώντας» από κοντά, μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα 13-0 με το οποίο προσπέρασε και βρέθηκε στο +9 στο 13' (30-21). Με τη «συνταγή» όμως της πρώτης περιόδου, μέσα από τη δουλειά δηλαδή στο πρώτο μισό του παρκέ, η Μακάμπι όχι μόνο δεν έχασε την επαφή της με το σκορ αλλά έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο -1, κάνοντας ένα σερί 14-6 ως το τέλος του δεκαλέπτου (36-35).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο όπως στο δεύτερο και με ένα σερί 8-2 στα πρώτα δύο λεπτά, προηγήθηκε με 44-37 και κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα ως το τέλος του (60-53). Ήταν φανερό όμως ότι δεν μπορούσαν να αισθανθούν ασφαλείς. Αυτό δεν έγινε ούτε στο 34' όταν η Φενέρ βρέθηκε στο +9 (68-59) αφού η Μακάμπι ήταν και πάλι εκεί (70-66 στο 36') αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει ως το τέλος τη νίκη. Οι Τούρκοι έκαναν ένα σερί 12-5, ξέφυγαν με 11 στο 39' (82-71) και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Γιαν Βέσελι έκανε πάρτι στη ρακέτα της Μακάμπι τελειώνοντας το παιχνίδι με 18 πόντους και 9/11 δίποντα, ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του έξι ριμπάουντ και τέσσερα ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Στα αξιοσημείωτα του αγώνα της Πόλης, το ντεμπούτο που έκανε στην Ευρωλίγκα με τη Φενέρμπαχτσε ο Κάιλ Ο'Κουίν που πέρασε για πρώτη φορά τον Ατλαντικό μετά από 474 αγώνες στο ΝΒΑ με Ορλάντο, Νέα Υόρκη, Ιντιάνα και Φιλαδέλφεια. Ήταν όμως μια αναγνωριστική πρώτη εμφάνιση μερικών δευτερολέπτων. Ο Κοκόσκοβ θα περιμένει περισσότερα στη συνέχεια από τον Αμερικανό.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στα δίποντα ήταν σχεδόν... χαώδης (+24,3% για τη Φενέρμπαχτσε). Δεδομένης αυτής, η Μακάμπι θα πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένη που κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι σχεδόν μέχρι το τέλος.