18.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Η Φασούλα έδειξε το δρόμο (pics+vid)

Σπουδαία νίκη με 73-66 για την Εθνική Γυναικών κόντρα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Βουλγαρίας στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης για το Eurobasket 2021. Η Μαριέλλα Φασούλα με 21 πόντους (9/17 δίποντα και 3/3 βολές) και 11 ριμπάουντ έδειξε το δρόμο για το θετικό αποτέλεσμα.

Το Σάββατο (14/11, 20:00) ακολουθεί το παιχνίδι κόντρα στην αήττητη Σλοβενία. Υπενθυμίζουμε ότι στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2021  το οποίο θα φιλοξενηθεί σε Γαλλία και Ισπανία, προκρίνεται η πρώτη ομάδα σε κάθε έναν από τους 9 Ομίλους και οι 5 καλύτερες δεύτερες ομάδες, ενώ υπάρχει ένα ακόμα «παράθυρο» το Φεβρουάριο του 2021.

Η Εθνική μας ήταν κυρίαρχη στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Βουλγαρίας έξω από τα 6.75μ έχτισε ένα προβάδισμα 9 πόντων, 21-12.

Με πρωτοπόρο τη Μαριέλλα Φασούλα, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας στο 29-18 στο 15' . Ωστόσο, τα κορίτσια του Βασίλη Μασραλινού έπαθαν ένα επιθετικό μπλακ άουτ, που τις οδήγησε σε αρκετά λάθη. Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου κέρδισε ένα φάουλ στην εκπνοή του ημιχρόνου και με τρεις εύστοχες βολές διαμόρφωσε το σκορ σε 32-26.

Πραγματικό ντέρμπι μετά την ανάπαυλα, με τις φιλοξενούμενες να περνάνε μπροστά στο σκορ με 40-38 στο 25΄26", ενώ στο τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 48-48.

Άννα Νίκη Σταμπολάμπρου (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Αγγελική Νικολοπούλου (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ) είχαν τις λύσεις στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο και βοήθησαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πάρει ξανά προβάδισμα και τελικά την πολύτικη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική Ελλάδος κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ 47 έναντι 34, ενώ ήταν και κατάτι καλύτερη στο τρίποντο (28% ευστοχία έναντι 15% για τη Βουλγαρία).

ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ: Η 22χρονη Αγγελική Βιντσιλαίου πήρε το βάπτισμα που πυρός με την Εθνική Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 32-26, 48-48, 73-66