22.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τους Μπουρούση-Κατσικάρη (vids, pics)

H Γκραν Κανάρια απείλησε τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη με 91-73 στον πρώτο τους αγώνα στην τελική φάση του ισπανικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Βαλένθια. Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε θετική παρουσία με έξι πόντους, δύο ριμπάουντ και μία τάπα σε 15'40''. Ο Ματ Κοστέλο με 26 πόντους και οχτώ ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους "νησιώτες". Σέρχιο Γιουλ και Τζέισι Κάρολ είχαν από 19 πόντους, σημειώοντας από τρία τρίποντα έκαστος για τους νικητές.

H «βασίλισσα» ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, έως και εκνευριστικά εύστοχη από τη γραμμή των τριών πόντων με τους Λαπροβίτολα, Γιουλ, Ράντολφ και Κάρολ. Κατάφερε να χτίσει μια διαφορά που έφτασε και στους 23 πόντους. Πολλοί διέβλεπαν περίπατο, αλλά διαψεύστηκαν.

H ομάδα του Φώτη Κατσικάρη αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο. Το επιμέρους στην πρώτη ήταν 37-16, αλλά στη δεύτερη 21-32 με τους «νησιώτες» να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη για να φτάσουν να μειώσουν στους έξι (60-54, 24’28’’). Κι αυτό παρά τις ενοχλήσεις στο πόδι που έδειχνε να έχει ο έως εκείνη τη στιγμή κορυφαίος της ομάδας, Ματ Κοστέλο (23π. 8ρ).

Η άμυνα της Γκραν Κανάρια και η ταυτόχρονη παρουσία Μπουριανάντζε-Μπουρούση έδωσαν λύσεις, ενώ οι Μαδριλένοι έδειχναν εκνευρισμένοι με τους Καμπάτσο - Ράντολφ να δέχονται και τεχνικές ποινές. Το πρώτο σουτ εντός πεδιάς για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 26’40’’ με τον Σέρχιο Γιουλ (64-56) με τον Έλληνα σέντερ να απαντά  άμεσα (64-58, 27’10’’) και λίγο αργότερα να μειώνει στους πέντε (69-64, 31').

Ο Φερνάντεθ, με το πρώτο τρίποντο της Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο, έγραψε το 78-64 (34'40''). Ο Κοστέλο επέστρεψε για να ευστοχήσει στο τέταρτο τρίποντό του στον αγώνα για το 78-67 (35'). H Ρεάλ, όμως, έδειχνε να έχει και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού με το ρυθμό να έχει πέσει αισθητά (85-71, 37'30'') και τους Μαδριλένους να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 91-73.

Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν ξανά το Σάββατο 20 Ιουνίου. Η Γκραν Κανάρια αντιμετωπίζει στις 19.30 την ΜόραΜπανκ Ανδόρρα και η Ρεάλ Μαδρίτης στις 16.30 τη Σαν Πάμπλο Μπούργος. Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται από τα κανάλια Cosmote Sports.