21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Η νίκη στο πορτοκαλί στη Βαλένθια (pics, vids)

Η Βαλένθια προσπέρασε ένα κακό δεκάλεπτο, είχε πολλούς και διαφορετικούς πρωταγωνιστές (Αμπάλδε, Τόμας, Μαρτίνεθ, Ντούμπλιεβιτς) πίσω από τον ηγέτη Φερνάντο Σαν Εμετέριο και πήρε την εντός έδρας νίκη από την Μπάμπεργκ με 86-70 για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Νίκος Ζήσης σε 19'41'' είχε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα για τους γηπεδούχους. Μπήκαν στο παιχνίδι με ένα 8-0 (2’30’’) και έφτασαν ως το 21-5 (6’) με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς πρωταγωνιστή να μετράει μάλιστα 2/2 από τα 6μ75. Μαρτίνεθ και Σαν Εμετέριο τον μιμήθηκαν ως το 26-7 (8’45’’) με την πρώτη περίοδο να κλείνει 28-11, μετρώντας 4/5 τρίποντα.

Η κατάσταση άλλαξε, οι Ισπανοί μέτρησαν 1/8 στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι Γερμανοί πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έγιναν πιο επιθετικοί στην άμυνα και λιγότερο διστακτικοί στην επίθεση. Αυτό τους βοήθησε να μπουν στη δεύτερη περίοδο με ένα 10-2 ως το 30-21 (14’). Η Μπάμπεργκ συνέχισε στον δικό της ρυθμό, εκμεταλλευόμενη και τα άστοχα (πλέον) σουτ των γηπεδούχων ως το 32-27 (17’). Ο Σαν Εμετέριο έδωσε μία ανάσα (35-27, 18’), αλλά ο Νίκος Ζήσης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και βοήθησε να διαμορφωθεί το 35-31 (18’30’’) και λίγο αργότερα το 37-33.

Η διαφορά πήρε τη μικρότερη δυνατή τιμή (37-36, 21’), το επόμενο βήμα ήταν να έρθει το παιχνίδι στα... ίσια (39-39, 22’20’’) και το μεθεπόμενο να πάρει η Μπάμπερκ και το προβάδισμα για πρώτη φορά (39-42, 23’10’’ με «γκολ φάουλ» του Ρούμπιτ). Τέσσερα διαδοχικά τρίποντα οδήγησαν στο 48-45 (24’50’’) με τον Γκριν να διαμορφώνει από τη γραμμή και το 50-45 (25’20’’) πριν ο Ντουμπλιεβιτς χρεωθεί με το τρίτο του φάουλ (50-46, 25’35’’). Ο Τσους Βιδορέτα αντί να επιστρατεύσει τον Χλίνασον, όπως έκανε στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, προτίμησε μια πιο «ευέλικτη» πεντάδα με τον Τόμας στο 5 που έκανε πολύ δουλειά και οδήγησε στο +11 (59-48, 28’).

Στο σημείο αυτό ένα γκολ φάουλ του Ραντόσεβιτς, μια τεχνική ποινή στον Άαρον Ντόρντεκαμπ (4Φ) κι ένα –εντελώς αχρείαστο- φάουλ του Μαρτίνεθ άλλαξε και πάλι την εικόνα της αναμέτρησης (59-54, 29’40’’’).

Αμπάλδε και Ντόρνεκαμπ έβαλαν και πάλι την Βαλένθια σε θέση ισχύος (71-56, 33'), Εμετέριο και Τόμας οδήγησαν στο +18 (78-60, 35') και ο Ντούμπλιεβιτς στο +21 (83-62, 37'), για να φτάσει η ομάδα τους στο τελικό 86-70. Και στην ένατη νίκη τους στην Ευρωλίγκα.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Η Βαλένθια έκανε ρεκόρ τριών πόντων για την ιστορία της: Ευστόχησε 15 φορές από τα 6μ75 και μάλιστα το ποσοστό ευστοχίας της άγγιξε το 50% (15/31, 48,4%). Σαν Εμετέριο και Ντούμπλιεβιτς είχαν 4/6 έκαστος και ο Αμπάλδε πρόσθεσε 3/4.

Αντιστρόφως ανάλογα: Βαλένθια και Μπάμπεργκ μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο του μεταξύ τους αγώνα στην Ισπανία. Οι Ισπανοί κυριάρχησαν στο πρώτο με 28-11 και οι Γερμανοί στο δεύτερο με το επιμέρους 23-9 να λέει πολλά.

Επιστροφή για Μίτροβιτς: Ο αγώνας και η μέρα ήταν ξεχωριστή για τον Λούκα Μίτροβιτς της Μπάμπεργκ, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό μετά από τρεις μήνες. Είχε αγωνιστεί στις οχτώ πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας.

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Γκόντας (Ελλάδα), Βικλίτσκι (Τσεχία)

Δεκάλεπτα: 28-11, 37-34, 60-54, 86-70