21.9 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Νίζνι… και οι υπόλοιποι (pics)

Ο Άρης πέρασε άνετα και η Νίζνι θα είναι η επόμενη αντίπαλός του, μετά από μια πρώτη προκριματική φάση του Champions League, που χαρακτηρίστηκε από επιβεβαίωσε σε μεγάλο βαθμό την ανωτερότητα των νικητών των πρώτων αγώνων, αλλά είχε και... τις δικές της ανατροπές στις ρεβάνς, με κορυφαία αυτήν της Γκρόνινγκεν που γύρισε το -20 του Κοσόβου κόντρα στην Πρίστινα.

Ο Άρης, λοιπόν, έφτασε με άνεση στην πρόκριση, επικρατώντας με 92-54 της Ντιναμό Τιφλίδας. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου στάθηκαν ξεκάθαρα ανώτεροι και έδειξαν ξανά τη διαφορά δυναμικότητας από την αντίπαλό τους, όπως έκανε και η Νίζνι, η οποία «διέλυσε» με 92-49 την Πόρτο, για να βρεθεί στο δρόμο των «κιτρίνων». Η έτερη ρωσική ομάδα, όμως, η Άβτοντορ, είδε την Φρίμπουρ να αποδρά με 78-76 από την έδρα της, για να προκαλέσει το πρώτο σημαντικό «σοκ» των προκριματικών αγώνων. Παράλληλα, οι Μπάκεν Μπέαρς πρόσφεραν την πρώτη «κατοστάρα» της φετινής διοργάνωσης, με το 103-84 επί της Λέστερ να δείχνει ξανά, ότι οι Άγγλοι ήταν εύκολη λεία.

Η πρώτη μεγάλη ανατροπή της χρονιάς είναι γεγονός! Η Γκρόνινγκεν ανέτρεψε το -20 του πρώτου αγώνα και με το 80-55 επί της Πρίστινα, πήρε την πρόκριση για το δεύτερο προκριματικό γύρο, σε ένα φοβερό ματς. Το 30-14 του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε την απαραίτητη «ώθηση» στους Ολλανδούς και στο ημίχρονο η διαφορά ουσιαστικά είχε ανατραπεί, ευρισκόμενη στο +21 (45-24). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κλήθηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και τα κατάφεραν με απόλυτη επιτυχία, αφού ήταν εύστοχοι και στη «ρουλέτα» των βολών στο τέλος, για να πανηγυρίσουν το επίτευγμα, με τον Τζέισον Ντουρισό να έχει 15 πόντους, ενώ 14 πόντους με επτά ριμπάουντ πρόσθεσε ο Τζόρνταν Κάλαχαν. Τους 17 πόντους με πέντε ασίστ έφτασε ο Έι Τζέι Ντέιβις για τους Κοσοβάρους, όντας μάλλον ο μόνος που διεσώθη στο «ναυάγιο».

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.

Η Λέφσκι συνέχισε... από εκεί που είχε σταματήσει στη Λιθουανία, φτάνοντας εύκολα στο 79-65 επί της Σιαουλιάι. Με τον Πάτρικ Ρέμπερτ να έχει 20 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, οι Βούλγαροι είχαν εγκαθιδρύσει την κυριαρχία τους από το ημίχρονο (39-31), για να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και να πάρουν μια πρόκριση συνόλου διαφοράς 26 πόντων. 14 πόντους με επτά ασίστ είχε ο Κριστούπας Ζεμάϊτις για τους ηττημένους.

Η Τσμόκι/Μινσκ των Σαρικόπουλου και Μούντι πάλεψε για την ανατροπή, αλλά το -26 του πρώτου αγώνα ήταν πολύ «βαρύ», με την προσπάθεια και το 90-73 απέναντι στην Καρχού να μένει. Οι Λευκορώσοι φαίνονταν ικανοί να τα καταφέρουν στην τρίτη περίοδο, όταν είχαν ακόμη 10 πόντους για να κάνουν την ολική επαναφορά (71-55), αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σε εκείνο το σημείο την ψυχραιμία τους, με τον επίσης άλλοτε... δικό μας Ρομπ Λόουρι κορυφαίο, με 24 πόντους, 8/15 σουτ και τέσσερις ασίστ. Ο Ντάριν Γκόβενς είχε 21 πόντους με εννέα ασίστ για την Τσμόκι, με τον Ζήση Σαρικόπουλο να επίσης πολύ καλός με 17 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Εξαιρετική ήταν και στο δεύτερο παιχνίδι η Καρχού, που εμφανίστηκε απόλυτα έτοιμη στη Ρουμανία και κέρδισε με 80-74 την Οράντεα, κάνοντας το «δύο στα δύο». Αυτό φάνηκε κυρίως στην τελευταία περίοδο, όταν με το σκορ στο 67-61, που έδινε πρόκριση στην Οράντεα, η ανατροπή έγινε με τους φιλοξενούμενους να δέχονται μόλις επτά πόντους και τον Αμενχότεπ Αμπίφ να φτάνει τους 24 πόντους, με 7/10 σουτ και επτά ριμπάουντ, για να πάνε στράφι οι 28 πόντοι με 12/21 του Κρίστοφερ Ρίτσαρντ.

Επιβλητική ήταν στην Ουγγαρία η Καντού, που πέρασε από την έδρα της Ζολνόκι Ολάι με 90-71. Οι βάσεις μιας άνετης πρόκρισης μπήκαν από το ημίχρονο, με τους Ιταλούς να προηγούνται με 39-51 και στη συνέχεια να διατηρούν τα ηνία όντες σαφώς ανώτεροι, χάρη στον τρομερό Φρανκ Γκέινς των 26 πόντων, με πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Ο Νταβίντ Βοϊβόντα είχε 16 πόντους, έξι ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ για τη Ζολνόκι.

Η Νόρκεπινγκ πήρε μεν την νίκη με 71-69, αλλά η Εστουδιάντες την πρόκριση χάρη στο +12 του πρώτου αγώνα. Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν φιλότιμη προσπάθεια για την ανατροπή και να υπερβάλλουν εαυτούς απέναντι σε μια πιο ποιοτική ομάδα, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν πέραν του αποτελέσματος αυτού, με κορυφαίο τον Μίκαελ Λίντκουιστ των 25 πόντων, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Γκόραν Σάτον και Νίκολα Γιάνκοβιτς σημείωσαν 15 πόντους με επτά ριμπάουντ έκαστος.

Τέλος, η Άντβερπ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της επί της ΑΕΚ Λάρνακας, μη δυσκολευόμενη να φτάσει στο τελικό 76-55. Το σκηνικό ήταν ξανά το ίδιο με εκείνο της Κύπρου, με το σκορ στο 39-28 για το ημίχρονο και τον εκ νέου φοβερό ΤζιΣόν Τέιτ (15 π., 10 ρ.) να οδηγεί τους Βέλγους. Ο Ουίλιαμ Ντέιβις τελείωσε με 14 πόντους και έξι ριμπάουντ για την κυπριακή ομάδα.

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου:

Άβτοντορ-Φρίμπουρ 76-78 (συνολικό σκορ 165-167, πρόκριση για Φρίμπουρ)
Νίζνι-Πόρτο 92-49 (συνολικό σκορ 178-134, πρόκριση για Νίζνι)
Μπάκεν Μπέαρς-Λέστερ 103-84 (συνολικό σκορ 193-161, πρόκριση για Μπάκεν Μπέαρς)
Λέφσκι-Σιαουλιάι 79-65 (συνολικό σκορ 170-144, πρόκριση για Λέφσκι)
Τσμόκι/Μινσκ-Τορούν 90-73 (συνολικό σκορ 160-151, πρόκριση για Τορούν)
Άρης-Ντιναμό Τιφλίδας 92-54 (συνολικό σκορ 182-118, πρόκριση για Άρη)
Οράντεα-Καρχού 74-80 (συνολικό σκορ 158-167, πρόκριση για Καρχού)
Ζολνόκι Ολάι-Καντού 71-90 (συνολικό σκορ 139-159, πρόκριση για Καντού)
Εστουδιάντες-Νόρκεπινγκ 69-71 (συνολικό σκορ 133-143, πρόκριση για Εστουδιάντες)
Γκρόνινγκεν-Πρίστινα 80-55 (συνολικό σκορ 144-139, πρόκριση για Γκρόνινγκεν)
Άντβερπ-ΑΕΚ Λάρνακας 76-55 (συνολικό σκορ 159-129, πρόκριση για Άντβερπ)