19 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Η Μπον «άλωσε» το Μόναχο (vids)

Συγκλονιστική σε εξέλιξη ήταν η αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάχου με την Τέλεκομ Μπον, η οποία βρίσκεται στον όμιλο του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, να κάνει την έκπληξη και να παίρνει την εκτός έδρας νίκη με 85-84.

Η Τέλεκομ Μπον, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε ένα 32-18 στο δεύτερο και πήρε τα ηνία του αγώνα. Με την επιστροφή στο παρκέ όμως ήταν οι σειρά των γηπεδούχων να κάνουν το βήμα μπροστά. Το επιμέρους 24-10 της τρίτης περιόδου είχε αυτούς πρωταγωνιστές με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι. Πήραν το προβάδισμα (64-62) και... εγέντο ντέρμπι. Δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης το Μάντο Λο με πέντε συνεχόμενους πόντους έγραψε το 81-79 και με 33’’ στο ρολόι ο ίδιος με σουτ από τα 6μ75 διαμόρφωσε το 84-81. Επειδή είνα μπάσκετ όμως, τίποτα δεν είχε κριθεί. Ο Μπαρτέλ έκανε φάουλ στον Μπρόνινγκ στα 10’’ σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων. Ο Μπρόνινγκ έβαλε τις δύο πρώτες βολές, έχασε την Τρίτη, αλλά η ομάδα του πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το 84-85, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μπρόνινγκ και Σαϊμπού σημείωσαν από 14 πόντους για την ομάδα της Βόννης με τον δεύτερο να προσθέτει ακόμη 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Σούμποτιτς πρόσθεσε 12 και ο Φρέιζιερ 10. Για την Μπάγερν Μονάχου ο Λο σταμάτησε στους 19 πόντους, ο Μπαρτέλ πρόσθεσε 15 και ακολούθησαν οι Μονρό (12) και Ζίπσερ (11).

Δεκάλεπτα: 22-21, 40-53, 64-63, 84-85