14.6 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Η Μπασκόνια αρνείται να τα παρατήσει (vids)

Την Τρίτη ήταν η Μπάγερν στο Μόναχο, σήμερα ήταν η Άλμπα στη Βιτόρια. Η Μπασκόνια έκανε το 2/2 απέναντι στις γερμανικές ομάδες για την «διαβολοβδομάδα» που φεύγει και ειδικά με το σημερινό αποτέλεσμα έδειξε ότι αρνείται να τα παρατήσει. Θα διεκδικήσει όσο της το επιτρέπουν οι δυνάμεις της την παρουσία της στα πλέι οφ. Το αποψινό 73-72 ήρθε μέσα από μία τρομερή ανατροπή από το -17 και χάρη σε τρίποντο του Τζάνινγκ στα 3,2'' πριν το τέλος.

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις ομάδες να δείχνουν εμφανή σημάδια κούρασης και έλλειψης ενέργειας. Ήταν νευρικές, άστοχες και το 15-15 στο φινάλε του δεκαλέπτου δείχνει πως κύλησαν τα πρώτα δέκα λεπτά, αφού καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Η Μπασκόνια συνέχισε να έχει την ίδια εικόνα στη δεύτερη περίοδο, σε αντίθεση με την Άλμπα που άρχισε να βρίσκει πιο εύκολα λύσεις στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Έτσι ξέφυγε με 29-19 στο 13' και 39-29 στο τέλος του ημιχρόνου αφού είχε 7/12 δίποντα και 8/14 τρίποντα και παρότι μάλιστα δεν υπήρχε παίκτης της που να ξεπέρασε τους έξι πόντους. Η Μπασκόνια όμως με 2/9 τρίποντα και χάνοντας τα ριμπάουντ (10-18 στο τέλος του πρώτου μέρους) αναγκάστηκε να μείνει πίσω.

Στην εξέλιξη της τρίτης περιόδου φάνηκε ότι οι Βάσκοι ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν. Μείωσαν στο 35-39 στο 22' όμως η Άλμπα με ένα σερί 12-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 (35-51 στο 26') και λίγο μετά την έστειλε στους 17 (39-56). Πέντε σερί πόντοι του Ντιόπ στα τελευταία 26'' της περιόδου επέτρεψαν στην Μπασκόνια να ολοκληρώσει ένα σερί 9-3 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 11 (48-59). Ήταν η σπίθα που άναψε τη φωτιά για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς που μπήκε με ένα 11-0 στην τέταρτη περίοδο και ισοφάρισε στους 59 πόντους φτάνοντας το σερί της στο 20-3 σε σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά! Η Άλμπα ανέκτησε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (63-68 στο 37') όμως με αιχμή του δόρατος τον Σενγκέλια η Μπασκόνια ισοφάρισε ξανά (70-70 στα 58''). Με βολές του Γκίφεϊ έγινε το 70-72 στα 42''και στα 3,2'' ο Ματ Τζάνινγκ σημείωσε το μεγάλο τρίποντο που έψαχναν οι Βάσκοι για να πάρουν τη μεγάλη, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, νίκη, αφού στην τελευταία φάση η μπάλα πήρε στον Κρίστον όμως ο Σενγκέλια τον έκοψε εντυπωσιακά!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Η Μπασκόνια δεν πήρε το προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο μέχρι το τρίποντο του Τζάνινγκ στα 3,2'' γεγονός που δείχνει ότι μπορεί να αισθάνεται πως πήρε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο. Στο διάστημα που έκανε την ανατροπή και βέβαια στα τελευταία δευτερόλεπτα «μίλησαν» οι μεγάλες προσωπικότητες της.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Άλμπα εκτέλεσε με 46,4% από το τρίποντο (13/28) όμως έκανε έξι περισσότερα λάθη από την Μπασκόνια (18 έναντι 12) και γενικότερα φάνηκε να μένει από καύσιμα στην τελευταία περίοδο στη διάρκεια της οποίας σημείωσε μόλις 13 πόντους.

Photo Credits: Euroleague