24.2 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Η μπίλια έκατσε στην Βιλερμπάν (vids)

Άτυπη ρεβάνς πήρε η Βιλερμπάν από τον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο κέρδισε στο Βελιγράδι με 81-78, και έτσι έφτασε τις 9 νίκες στη διοργάνωση, και τις 4 στις 5 τελευταίες αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ρίσκαρε για μια ακόμη φορά στην τελευταία φάση, δίνοντας το δικαίωμα στον Λόιντ να εκτελέσει δυο τρίποντα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ στην τελευταία επαφή. Το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς έμεινε στο 7-16, μετρώντας 3 συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση.

Μετά το αρχικό πρώτο δεκάλεπτο (23-25), η Βιλερμπάν έχτισε συνθήκες νίκης, φτάνοντας στο +15 (30-45), έχοντας το εκπληκτικό 8/9 τρίποντα στο 17'. Από εκεί και πέρα οι Σέρβοι έβαλαν σκληράδα στην άμυνα τους και με ένα σερί 10-0, μείωσαν σε 40-45 στο 21', με τον Κόουλ να την ανεβάζει και πάλι στο +9 (46-55) στο  26'. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν ήθελαν να πέσουν αμαχητί, και έτσι με εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 15-2, προσπέρασαν με 60-57 στο 22', για να αρχίσει ένα γαϊτανάκι, με τις δυο ομάδες να εναλάσονται συνεχώς στο σκορ.

Με αυτόν τον τρόπο η μπίλια έκατσε στην Βιλερμπάν, με τον Κόουλ να γράφει το 78-79 στο 1'24'', και τον ίδιο με 2/2 βολές στα 5'' να διαμορφώνει το 78-81, πριν ο Λόιντ αστοχήσει δυο φορές σε τρίποντο.

Με ηγέτες Κόουλ και Ντιό

Η Βιλερμπάν μπορεί να μην πήρε κανένα πόντο από τον Γκερσόν Γιαμπουλέσε, αλλά είχε ως ηγετικές μορφές τους Νόρις Κόουλ και Αντουάν Ντιό. Ο πρώτος καθάρισε το παιχνίδι, έχοντας 22 πόντους με 7/7 βολές, 6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, με τον δεύτερο να βάζει το λιθαράκι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 14 πόντους με 4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντα και 3 κλεψίματα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Αμινέ Νουά με 12 πόντους με 2/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Επίσης, οι Γάλλοι από τα 8/9 τρίποντα του 17ου λεπτού, έφτασε τα 10/20, έχοντας στο υπόλοιπο παιχνίδι 2/11 τρίποντα.

Δεν έφταναν Ντόμπριτς και Ουόλντεν

Εξαιρετική απόδοση είχαν οι Όγκνιεν Ντόμπριτς και Κόρι Ουόλντεν, οι οποίοι ουσιαστικά κουβάλησαν τον Ερυθρό Αστέρα στον 4ο δεκάλεπτο. Ο πρώτος είχε 17 πόντους με 2/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ ο Αμερικάνος γκαρντ είχε επίσης 17 πόντους με 5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα.