22.3 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Η Μπάμπεργκ με τα δώρα

Διπλό-δώρο για τον Παναθηναϊκό, πήρε η Μπάμπεργκ (9-16) στην Κωνσταντινούπολη, κερδίζοντας την Εφές (13-12) με 87-68. Το αποτέλεσμα ευνόησε τους "πράσινους" που βρίσκονται μια νίκη μπροστά από την ομάδα του Περάσοβιτς.

Οριακά πιο εύστοχη ήταν η Εφές στην αρχή του παιχνιδιού, με τον Οσμάν να συνδέεται με το καλάθι. Μετά το 23-17 του δεκαλέπτου η Μπάμπεργκ προσπάθησε να μειώσει και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε  στο +10 του ημιχρόνου (32-42). Το δεύτερο μέρος ανήκε στους παίκτες του Τρινκιέρι, και ειδικότερα τους Μίλερ και Ραντόσεβιτς με τον πρώτο να μην έχει χάσει σουτ (4/4 διπ., 2/2 τριπ.)! Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν τα τελευταία λεπτά, με την Μπάμπεργκ να διαχειρίζεται το προβάδισμά της.

ΤΟ ΒΑΖΟ ΜΕ... ΤΟΝ ΜΕΛΙ

Όπως αναφέραμε, Ντάριους Μίλερ και Λέον Ραντόσεβιτς οδήγησαν αρχικά την Μπάμπεργκ. Μετά ήταν η σειρά του  Νικολό Μέλι, που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ είχε και 1 λάθος σε 25' και 50''. Το ranking μάλιστα έγραψε 25 βαθμούς!

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Μπορεί η Εφές να έβρισκε ευκολότερα στόχο στο ξεκίνημα όμως η Μπάμπεργκ ήταν αυτή που κυριάρχησε από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα. Οι Γερμανοί τελείωσαν το ματς με 62,8% στα δίποντα και 69,2% στα τρίποντα, φτάνοντας και στο +21 (45-66) στο 31'.