13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η Μονακό πήρε το ντέρμπι των… πάνω-κάτω (vid)

Τα Πρωταθλήματα ολοκληρώνονται το ένα μετά το άλλο αλλά στη Γαλλία έχουν ακόμη... δρόμο αφού δεν ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος. Πριν λίγο η Μονακό επιβλήθηκε της Μπουλαζάκ με 76-69 σε ένα παιχνίδι με εντυπωσιακές μεταπτώσεις.

Η Μονακό έδειξε να βάζει από νωρίς το νερό στο αυλάκι, προηγούμενη με 26-14 στην πρώτη περίοδο όμως η δεύτερη ανήκε στους φιλοξενούμενους που ισορρόπησαν την κατάσταση χάρη στο επιμέρους 24-14 που έκαναν για να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 40-38. Η Μονακό όμως μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τρόπο εξίσου εμφατικό με το πρώτο. Έκανε επιμέρους 20-12 στην τρίτη περίοδο και η Μπουλαζάκ δεν επέστρεψε από αυτό.

Ο Λεσόρτ με 15 πόντους, επτά ριμπάουντ και επτά κερδισμένα φάουλ και ο Φολ με 13 πόντους και επτά ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Από την άλλη πλευρά ο Σέντε είχε 23 πόντους με 9/11 δίποντα.