24.7 C

Η Μιλάνο άνοιξε λογαριασμό με κόπο και… λίγο σπρώξιμο (vids)

Η ήττα της πρεμιέρας, σχεδόν με κατεβασμένα χέρια απέναντι στην Μπάγερν, έκανε ακόμη πιο επιτακτική την ανάγκη μιας νίκη για τη Μιλάνο στο αποψινό παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις, το τελευταίο της βραδιάς. Οι Ιταλοί παρότι κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο, δεν κατάφεραν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι, αφού οι Λιθουανοί αντιστάθηκαν σθεναρά. Η Μιλάνο όμως ήταν η ομάδα που πήρε τη νίκη με 85-81, υποχρεώνοντας τη Ζαλγκίρις στη δεύτερη ήττα της.

Η Μιλάνο μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο και με οχτώ πόντους του Τζεφ Μπρουκς, έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 16 πόντων (23-7). Η ομάδα του Ετότε Μεσίνα μέτρησε 4/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα ενώ από την άλλη πλευρά οι Λιθουανοί είχαν 4/17 εντός παιδιάς.

Οι φωνές του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αφύπνισαν τους παίκτες του. Η Ζαλγκίρις άρχισε τη δεύτερη περίοδο με σερί 12-2, με αποτέλεσμα να μειώσει στο 25-19 και λίγο μετά στο 27-23. Οι γηπεδούχοι όμως δεν έχασαν τον έλεγχο της κατάστασης. Με ένα προσωπικό σερί του Σέρχιο Ροντρίγκεζ, έστειλαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-26 στο στο 17') αλλά στο τέλος του ημιχρόνου, αρκέστηκαν στο “εύθραυστο” 43-36. Είχαν πάρει εννιά πόντους από τον Λουίς Σκόλα, όσους είχε από την άλλη πλευρά ο Λούκας Λεκαβίτσιους.

Η Μιλάνο δεν ήθελε να θέσει υπό αμφισβήτηση τη νίκη της κι έτσι με ένα σερί 10-5 στα δύο πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ήταν μπροστά με 12 (53-41) όμως ένα ακόμη “νεκρό” διάστημα, επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να γίνει και πάλι απειλητική (55-50 στο 25') και στο τέλος της όλα ήταν ανοιχτά (64-59). Ο Ουόλκαπ είχε βρει ρυθμό και κρατούσε τους Λιθουανούς μέσα στο κόλπο (73-70 στο 34') όμως για μία ακόμη φορά, κάτι έλειπε από τη Ζαλγκίρις ώστε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Η Μιλάνο ξέφυγε με επτά (77-70) στο 37' όμως η Ζαλγκίρις με καλάθι του Γκριγκόνις στα 25'' βρέθηκε σε απόσταση ενός σουτ (81-79). Δύο βολές του Μίτσοβ έκαναν το 83-79 όμως ένα ακόμη καλάθι του Γκριγκόνις “έγραψε” το 83-81 στα 14''. O Ροντρίγκεζ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ (85-81 στα 8'') για να ακολουθήσει ένα άστοχο τρίποντο του Γκριγκόνις.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Στα 12'' υπήρξε φάση που προκάλεσε δικαιολογημένα τις διαμαρτυρίες των Λιθουανών, για παράβαση βημάτων και μπρος-πίσω του Ρολ με το σκορ στο 83-81.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μικρές ήταν οι αποστάσεις μεταξύ των δύο ομάδων και στη στατιστική. Με αυτό το δεδομένο το κατά 15% καλύτερο ποσοστό των νικητών από το τρίποντο (50% έναντι 35,3% της Ζαλγκίρις) έπαιξε το ρόλο του.