26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Η Μεγάλη Βρετανία σάρωσε την Ουκρανία (pics)

Η Μεγάλη Βρετανία επικράτησε άνετα της Ουκρανίας με 86-64 στην πρεμιέρα του τουρνουά της Πάτρας.

Οι παίκτες του Τζο Πράντι μπήκαν δυναμικά στο ματς και προηγήθηκαν 26-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ουκρανοί δεν είχαν καμιά απάντηση απέναντι στους Βρετανούς, που κυριαρχούσαν στο παρκέ. Το 48-29 του ημιχρόνου ήρθε εντελώς φυσιολογικά. Η μεγάλη αστοχία των Ουκρανών (8/32) ήταν χαρακτηριστικό της κακής τους εμφάνισης ενώ υπολείπονταν τόσο σε ριμπάουντ όσο και σε ασίστ.

Η διαφορά έφτασε και στους 22 πόντους (57-35), ύστερα από λέι απ του Όκραφορ στο 23'.  Τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, το ταμπλό έγραφε 65-40, αποτέλεσμα της πολύ καλής κυκλοφορίας των Βρετανών, που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ του "Δημήτρης Τόφαλος". Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Βρετανούς να φλερτάρουν συχνά με το +30, δείχνοντας πολύ πιο έτοιμο και δεμένο σύνολο. Τελικό σκορ στην Πάτρα 86-64 για την Μεγάλη Βρετανία, με τον Ολανσένι να έχει 16 πόντους και τους Όκραφορ και Κλαρκ να προσθέτουν από 11. Για την Ουκρανία ο Μισούλα είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-29, 70-45, 86-64