26 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Η Μακάμπι «καθάρισε» στο… άψε-σβήσε τη Χάποελ (vid)

Η Μακάμπι αντιμετώπισε το παιχνίδι με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με σοβαρότητα και αυτό ήταν αρκετό ως στοιχείο, για να την οδηγήσει σε μία άνετη νίκη με 93-82. Η ομάδα του Τελ Αβίβ κυριάρχησε ολοκληρωτικά στις τρεις πρώτες περιόδους, προηγήθηκε ακόμη και με 29 πόντους και στην τελευταία περίοδο έφτασε... σβηστή στη νίκη.

Ο Ντένι Αβντίγια έκανε μία απίστευτη πρώτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας πρόλαβε να σημειώσει 11 πόντους με 5/7 σουτ, δύο ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και μία ασίστ, για να οδηγήσει τη Μακάμπι σε ένα μεγάλο προβάδισμα (27-14). Στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε βάλει στέρεες βάσεις νίκης προηγούμενη με 54-37.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει τα δεδομένα (56-77). Η Μακάμπι χαλάρωσε στην τέταρτη περίοδο, η Χάποελ έκανε ένα σερί 19-9 όμως δεν πλησίασε περισσότερο από τους 11 πόντους (75-86 στο 36').

Για τους νικητές ο Καλογιάρο είχε 16 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ο Ουίλμπεκιν 23 πόντους, επτά ασίστ και πέντε ριμπάουντ, ο Αβντίγια είχε 15 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα ενώ 14 πόντους είχε ο Χάντερ. Για τη Χάποελ ο Ταμίρ Μπλατ είχε 20 πόντους με 2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα ενώ 18 πόντους είχε ο Τζέιμς Φελντέιν.

Photo Credits: Winner League