18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Η Μάλαγα βύθισε την Εφές (vid)

Η Μάλαγα έφερε τα πάνω κάτω στην τελευταία περίοδο, έφυγε θριαμβεύτρια από την Πόλη και το 79-74  επί της Εφές άφησε χωρίς νίκη μετά από πέντε ματς την παραπαίουσα ομάδα του Περάσοβιτς, ενώ ήταν η δεύτερη νίκη των Ισπανών.

Η Μάλαγα κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 25-19 και συνέχισε να ελέγχει το ματς στο δεύτερο όμως η Εφές βρήκε λύσεις, ισοφάρισε σε 28-28 στο 15' και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες με 35-35 στα αποδυτήρια.

Η Εφές με πρωταγωνιστή τον Στίματς προσπέρασε στο δεύτερο μέρος, έκλεισε την τρίτη περίοδο με 59-53, στο 31' πήγε στο +9 με 62-53 και μετά... έσβησε. Ο Νέντοβιτς πήρε μπρος, η Εφές μπλόκαρε τελείως, οι Ισπανοί έκαναν σερί 13-2, πέρασαν με 66-64 στο 35', πανικόβαλαν τους Τούρκους και εν τέλει όχι μόνο νίκησαν, αλλά πήραν και μεγάλη διαφορά.

ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟΣ: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν... απών στο πρώτο ημίχρονο. Η αφύπνισή του στο δεύτερο όμως έκανε... θόρυβο και ήταν αυτός που "κλείδωσε" τη  νίκη για τη Μάλαγαμε καθοριστικούς πόντους.

ME THΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το μπάσκετ είναι άθλημα (και) ευστοχίας, η Μάλαγα ήταν πιο εύστοχη σε όλους τους τομείς και με 50 ένατι 45% στα δίποντα, 38,5 έναντι 21,4% στα τρίπντα και 83,3 έναντι 70% στις βολές, λογικά πανηγύρισε τη νίκη.