14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Η Λούντβιχσμπουργκ λύγισε την Μπάγερν (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου υπέστη ένα ακόμη... σοκ στο πρωτάθλημα Γερμανίας το οποίο η ίδια φιλοξενεί. Ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα των play offs από την Λούντβιχσμπουργκ με 87-83. Είναι η τρίτη ήττα των Βαυαρών σε έξι αγώνες από την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος, ενώ πριν τη διακοπή λόγω κορονοϊού είχαν μόλις δύο ήττες σε 21 αγώνες στην κανονική περίοδο.

Ο αγώνας είχε αρκετές διακυμάνσεις και πρόσφερε συγκινήσεις. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα (15-21, 10’), οι γηπεδούχοι και οικοδεσπότες της τελικής φάσης αντεπιτέθηκαν στη δεύτερη περίοδο και με το επιμέρους 27-15 πήραν το προβάδισμα.

Οι δύο ομάδες ισορρόπησαν με την επιστροφή στο παρκέ μετά το ημίχρονο, αλλά η Λούντβιχσμπουργκ έδειχνε να έχει ακόμη δυνάμεις. Συνέχισε να παλεύει και ξαναπήρε το προβάδισμα (81-82, 38’), για να φτάσει και στο +4 με ένα τρίποντο του Σμιθ με 6’’ για τη λήξη, γράφοντας το 83-87 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μπράζε (18), Νάιτ (17π, 11ρ)), Γουίμπους (16), Σμιθ (13π, 6 α) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για την Μπάγερν πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτέλ με 20 πόντους. Μπρέι (12), Λο (11) και Ραντόσεβιτς (11) ακολούθησαν.