26.1 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Η Καρσίγιακα τιμώρησε την Εφές (pics)

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στα playoffs της Ευρωλίγκας, Αναντολού Εφές, ηττήθηκε με 100-96 στην παράταση από την εξαιρετική Καρσίγιακα, στο ματς που ολοκλήρωσε την 25η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Εφές προηγούνταν με 89-86, δεν έκανε φάουλ στην τελευταία επίθεση της Καρσίγιακα και ο Μάικλ Γκριν ευστόχησε για τρεις σε νεκρό χρόνο, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Οι γηπεδούχοι, που ήταν ανώτεροι στο έξτρα πεντάλεπτο, είχαν σε φοβερή μέρα τον πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Τζος Όουενς με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ! Για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ο Μπράιαντ Ντάνστον ήταν εκπληκτικός με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τσέντι Οσμάν πρόσθεσε 19 πόντους ενώ ο Τόμας Ερτέλ, παρά τους μόλις 3 πόντους του, μοίρασε 15 ασίστ!

Στο πρώτο χρονικά ματς, η Νταρουσάφακα επικράτησε άνετα της Γιεσιλγκιρεσούν με 87-77. Πρωταγωνιστής ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Δείτε την βαθμολογία του τουρκικού πρωταθλήματος εδώ.