21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Ζενίτ άλωσε και τη Βιτόρια (vid)

Άχαστη παραμένει εκτός έδρας (4/4) η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην φετινή Euroleague, αφού πέρασε με 77-70 από την έδρα της Μπασκόνια, σε εξ'αναβολής παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, σε ένα ματς με δύο όψεις. Η Ζενίτ έχει πλέον ρεκόρ 5-2 και η Μπασκόνια 4-5.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης η Ζαλγκίρις Κάουνας (26/11, 20:00), ενώ η Μπασκόνια έρχεται στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον αποδεκατισμένο Ολυμπιακό (26/11, 21:00).

Λάθη για τη Ζενίτ, αστοχία για τη Μπασκόνια και σκληρή άμυνα στις δύο πλευρές του παρκέ χαρακτήρισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το 13-10 ως σκορ της περιόδου να μαρτυρά όλα τα παραπάνω.

Η ομάδα του Τσάβι Πακουάλ άρχισε να βρίσκει την επαφή της με το καλάθι, τόσο από κοντό όσο και από μακριά και πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια της «Fernando Buesa Arena» προηγούμενη με 34-28, εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα 7 λάθη που έκαναν οι Βάσκοι στη δεύτερη περίοδο.

Ραγδαία αλλαγή σκηνικού μετά την ανάπαυλα, με το παιχνίδι να αποκτά επιτέλους επιθετικό ρυθμό. Έπειτα από πολλές εναλλαγές στο σκοράρισμα, η ρωσική ομάδα κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +5, 56-51, μπαίνοντας με ψυχολογικό πλεονέκτημα στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο.

Έχοντας το μομέντουμ με το μέρος της, η Ζενίτ ανέβασε τη διαφορά στο +17, 70-53 περίπου έξι λεπτά πριν το φινάλε, μη αφήνοντας πολλά περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, παρά την καλή άμυνα του Ακίλε Πολονάρα, που μάζεψε την τελική διαφορά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπασκόνια ήταν ασυνήθιστα άστοχη από κάθε σημείο του γηπέδου, τελειώντας το ματς με 18/38 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 10/17 βολές.

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ: Ο Ματέους Πονίτκα ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ζενίτ σημειώνοντας 18 πόντους, με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ακολούθησε ο Άλεξ Ποίθρες με 14 πόντους και ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόκας Γκρεντράιτις με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 28-34, 51-56, 70-77