15.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Η Ζάλγκιρις επιβίωσε και χτυπάει την πόρτα της οκτάδας

Η Ζάλγκιρις συνεχίζει την αντεπίθεση της, και μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι, επικράτησε στην «Ζαλγκίριο Αρένα» της Αρμάνι με 105-97 στην παράταση, και έφτασε στις 11 νίκες, πιάνοντας τους Ιταλούς, χωρίς ωστόσο να πάρει την υπέρ της διαφορά. Συγκεκριμένα στα μεταξύ τους παιχνίδια μετράνε τα σκορ της κανονικής διάρκειας ενός αγώνα, με την αναμέτρηση στα σαράντα λεπτά να ολοκληρώνεται με 91-91, και τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το +4.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +10 (88-78) στο 37', με την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα να σώζει έστω την διαφορά με προσωπικές ενέργειες του Σάικς, χωρίς ωστόσο να έχει καθαρό μυαλό στην παράταση, για να φτάσει στην τρίτη της εκτός έδρας νίκη στη σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι έχουν να κερδίσουν μακριά από το Φόρουμ, από τις 29/10/2019, μετρώντας πλέον 10 συνεχόμενες εκτός έδρας αποτυχίες, και 4 συνεχόμενες ήττες, γεγονός που τους απομακρύνει από την οκτάδα.

Το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε πολύ ψηλά το σκορ, ενώ πλέον μετράει 5 νίκες στα τελευταία 6 παιχνίδια, κάνοντας ότι και τα δυο προηγούμενα χρόνια, δηλαδή ένα τρελό ντεμαράζ στο φινάλε. Οι Λιθουανοί είχαν 5 διψήφιους, με τον Νάιτζελ Χέιζ να κάνει ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση με 21 πόντους (οι 15 στο πρώτο ημίχρονο) και 5/6 σουτ εντός παιδιάς. Ο εξαιρετικός Ζακ Λεντέι είχε 19 πόντους (5/9 διπ., 1/1 τριπ., 5 ριμπ.), ενώ ο Τόμας Ουόλκαπ σκόραρε 18 πόντους (5/7 διπ., 2/3 τριπ., 5 ασίστ). Για τους ηττημένους από 18 πόντους είχαν οι Σέρχι Ροντρίγκεθ (αποχώρησε με τραυματισμό στα τελευταία 45'' της παράτασης) με 3/5 διπ. 4/10 τριπ., 8 ασίστ, Βλάντιμιρ Μίτσοφ (2/5 διπ., 4/8 τριπ., 7 ριμπ.)., και Κάλεμπ Ταρζέφσκι (6/7 διπ.).

Το παιχνίδι

Σε υψηλό σκορ κυμάνθηκε το πρώτο ημίχρονο, και μπορεί η Αρμάνι να είχε 50% έξω από τα 6,75, αλλά η Ζαλγκίρις ήταν αυτή που με 62,5% στο δίποντο (15/24), πάτησε γκάζι στο τελείωμα του ημιχρόνου, και έτσι με ένα επιμέρους σκορ 12-2 στα τελευταία δυόμισι λεπτά, μετέτρεψε το εύθραυστο 41-42, σε 53-44, έχοντας ως ηγετικές μορφές τους Χέιζ (15 π. 3/3 τριπ.) και Ουλάνοβας (11 π., 4/6 διπ.). Ο Μίτσοβ με 4/6 τρίποντα και 14 πόντους πάλευε για τους Ιταλούς.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με +11 (55-44), το παιχνίδι παρέμεινε στην ίδια του άγρια μορφή, με την Αρμάνι να επανέρχεται και με τρίποντο του Ροντρίγκεζ να προσπερνάει με 61-60 στο 25', και την περίοδο να ολοκληρώνεται με 72-71 για τους Λιθουανούς, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε ένα συγκλονιστικό φινάλε, και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Γιανκούνας και Λεντέι είδαν την διαφορά να φτάνει και στο +10 (88-78) στο 37', δεν μπόρεσαν όχι την διαφορά να κρατήσουν, αλλά ούτε τη νίκη, με τους Ιταλούς να επιστρέφουν στο παιχνίδι με πέντε συνεχόμενους πόντους τους Σάικς και να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση με  λει απ του Ροντρίγκεζ στα 13'' (91-91).

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι φάνηκε ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη, και αφού ο Κρόφορντ μείωσε με τρίποντο σε 97-96 στο 1'54'', βρήκαν ένα επιμέρους σκορ 8-1 και πήραν τη νίκη με 105-97.

Τα πρόσωπα : Αρκετοί ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους νικητές, αλλά οι Νάιτζελ Χέιζ και Εντγκάρας Ουλανόβας αξίζουν τον τίτλο των κορυφαίων. Ο πρώτος με 21 πόντους (8/9 βολές, 2/3 διπ., 3/3 τριπ., 4 ριμπ., 25 αξιολόγηση) πέτυχε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, ενώ ο δεύτερος είχε πληθωρική παρουσία, με 16 πόντους (4/5 βολές, 6/11 διπ.), 6 ριμπ., 6 ασίστ και 25 βαθμούς αξιολόγησης.

Οι αριθμοί :  Οι δυο ομάδες πέτυχαν 202 πόντους στο σύνολο, και αυτό αποτυπώνεται στα ποσοστά τους, στα οποία είχε ελαφρύ προβάδισμα η Ζάλγκιρις και για αυτό πήρε τη νίκη. Συγκεκριμένα οι νικητές είχαν 61% (25/41) στα δίποντα, έναντι 59,4% (19/32) των Ιταλών, ενώ στο τρίποντο είχαν 50% (10/20) με την Αρμάνι να ολοκληρώνει το παιχνίδι 45,5% (15/33). Όλοι οι άλλοι τομείς ήταν ισορροπημένοι (27-23 τα ριμπάουντ), σε μια αναμέτρηση που είχε μόλις 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα : 27-25, 53-44, 72-71, 91-91 (κ.αγ), 105-97

Διαιτητές : Ιεριθουέλο - Βικλίτσκι - Ουντιάνσκι