27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Η Εφές πατάει το γκάζι στην τελική ευθεία (vids)

Το παιχνίδι της Κωνσταντινούπολης βρήκε Εφές και Βαλένθια σε καλό μομέντουμ αφού αμφότερες προέρχονταν από σερί νικών, τεσσάρων αγώνων η Εφές και τριών η Βαλένθια. Αυτή που το επέκτεινε ήταν η που επικράτησε με 99-83 και έκανε ένα σημαντικό βήμα προς τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Με την αποψινή νίκη της, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 16-10, περιορίζοντας τους Ισπανούς στο 14-13.

Η Βαλένθια μπήκε στο παιχνίδι με πατημένο το γκάζι αιφνιδιάζοντας την Εφές, αφού στο πεντάλεπτο προηγήθηκε με 10 πόντους (6-16) όμως η Εφές ισορρόπησε γρήγορα, πλησίασε στους τέσσερις (17-21) για να κλείσει η πρώτη περίοδος με σκορ 18-23. Με τον Σερτάκ Σανλί «ζεστό» με οχτώ πόντους, η Εφές συνέχισε να ανεβάζει στροφές και προσπέρασε έπειτα από δύο λεπτά στη δεύτερη περίοδο με 25-23 φτάνοντας το συνολικό σερί στο 19-7. Οι Ισπανοί όμως δεν έχασαν την επαφή με το σκορ και προσπέρασαν με 40-39 στο 18'. Στο φινάλε του ημιχρόνου η Εφές είχε ένα μικρό προβάδισμα (46-40) με 13 πόντους του Σανλί.

Οι «πορτοκαλί» μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 7-0, προσπέρασαν με 47-46. Προσωρινά όμως αφού η Εφές πήρε τον έλεγχο και άνοιξε την «ψαλίδα» στους επτά (59-52 στο 26'). Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τρίποντο του Σανλί σχεδόν στην εκπνοή, να «χτίσουν» μία διαφορά που της έδινε τον πρώτο λόγο για τη νίκη (68-58).

Η Βαλένθια εκτελούσε καλά από μακριά όμως η Εφές διατήρησε τον έλεγχο της κατάστασης (81-69 στο 34') και «κλείδωσε» τη νίκη τρία λεπτά πριν το τέλος ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο (91-76).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Σερτάκ Σανλί είχε πριν το αποψινό παιχνίδι μέσο όρο 5,9 πόντων με συνολικά 3/14 τρίποντα. Κόντρα στη Βαλένθια ο Τούρκος σέντερ εξελίχθηκε, απρόσμενα σε παράγοντας του αγώνα, με 20 πόντους και 3/3 τρίποντα.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Στον διαγωνισμό τριπόντων η Εφές αποδείχτηκε καλύτερη της Βαλένθια. Οι Τούρκοι εκτέλεσαν με εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 18/31 σουτ από την περίμετρο, ενώ οι Ισπανοί όσο κυλούσε το παιχνίδι έχασαν την επαφή τους με το καλάθι από μακριά, αν και η επίδοση των 14/31 δεν ήταν καθόλου κακή.