18.1 C

Η Εφές «κατάπιε» την Μακάμπι και συνεχίζει (vids)

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συμπλήρωσε τα 200 παιχνίδια του στην Ευρωλίγκα, όμως η Εφές ήταν για άλλο ένα παιχνίδι κυριαρχική και όχι απλώς χάλασε την γιορτή του κατορθώματος του Έλληνα κόουτς παίρνοντας την 8η σερί της νίκη στην διοργάνωση, αλλά «ταπείνωσε» την Μακάμπι Τελ Αβίβ, υποχρεώνοντάς την σε μία πολύ βαριά ήττα (66-90).

Με την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε την αναμέτρηση η "καυτή" Εφές, έχοντας ένα ισχνό πλην όμως σταθερό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Oι δύο ομάδες δεν είχαν πολλά να ξεχωρίσουν στο πρώτο δεκάλεπτο, με την βασική διαφορά τους να έγκειται στα τρίποντα (1/9 η Μακάμπι, 3/8 η Εφές) και την Εφές να διατηρεί αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (17-22). Στην δεύτερη περίοδο όμως έκανε εμφάνιση ο παράγοντας... Πλάις! Πίσω από έναν εξαιρετικά ορεξάτο Τίμπορ Πλάις (8 πόντοι - 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/1 βολή), η Εφές έφτασε γρήγορα τη διαφορά στους 16 πόντους (20-36), εκμεταλλευόμενη και την ανομβρία της Μακάμπι στην επίθεση (3 πόντοι σε 5 λεπτά). Η Εφές είχε βρει την λύση και σημαδεύοντας την κακή άμυνα της Μακάμπι στις αλλαγές,έβρισκε διαρκώς ελεύθερους παίκτες είτε στην περιφέρεια είτε στα κοψίματα στη ρακέτα, κατάσταση που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η "κυριαρχική" Εφές το μόνο που έκανε είναι να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της. Σαν να μην τα είχε όλα η Μακάμπι, ο Σέιν Λάρκιν έκανε την εμφάνιση του (9 πόντοι με 3/3 τρίποντα στην 3η περίοδο) και ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Εφές κλείδωσε μία και καλή την υπόθεση νίκη (47-71). Με την τέταρτη περίοδο να είναι διαδικαστική, η Μακάμπι Τελ Αβίβ και η Αναντολού Εφές έδειξαν για άλλο ένα παιχνίδι την εικόνα που μας είχαν συνηθίσει το τελευταίο διάστημα. Από την μία πλευρά, η Εφές είναι σε φοβερή φόρμα, γράφει την 8η συνεχόμενη της νίκη και παίζει φανταστικό μπάσκετ, με πλουραλισμό, εξαιρετικά ποσοστά από μακριά και εξαιρετική ροή της μπάλας στο επιθετικό κομμάτι, ενώ η Μακάμπι απογοητεύει και προβληματίζει να δείξει εικόνα ανταγωνιστικής ομάδας στο κρισιμότερο σημείο της κανονικής περιόδου, με το παράθυρο της 8άδας να απομακρύνεται όλο και περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-47, 47-71, 66-90

Mε τη γλώσσα των αριθμών: Για άλλη μια φορά η Εφές βασίστηκε στους δύο πυλώνες του παιχνιδιού της. Κυκλοφορία και τρίποντο, ή όπως λένε και οι Αμερικανοί "Pace and Space". 22 ασίστ για την ομάδα του Αταμάν (έναντι 16 της Μακάμπι) και 14 τρίποντα σε 25 προσπάθειες (έναντι 7 σε 25 για τους Ισραηλινούς) ήταν οι δύο στατιστικές κατηγορίες που αντικατοπτρίζουν την διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ, με τα ποσοστά φυσικά να αντικατοπτρίζουν και την "ποιότητα" των προσπαθειών των δύο ομάδων.

Ο «Παράγοντας Χ»: Το παιχνίδι μπορεί να θεωρήθηκε λήξαν από το ημίχρονο, όμως στην πρώτη περίοδο η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε επαφή με την Τούρκικη ομάδα. Η μεγάλη διαφορά έγινε από την είσοδο του Τίμπορ Πλάις στο παιχνίδι. Ο Γερμανός ήταν ο παράγοντας Χ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν καθώς η παρουσία του και στις 2 άκρες του παρκέ στην περίοδο (8 πόντοι με 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/1 βολή και 3 κοψίματα) ήταν καταλυτική για να πιάσει διψήφιο αριθμό η διαφορά πόντων και να κοπούν τα πόδια της Μακάμπι.