23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Η Εστουντιάντες «άλωσε» το Μπιλμπάο (vids)

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Liga Endesa η Εστουντιάντες έφυγε με το «διπλό» από την μεγαλύτερη πόλη των Βάσκων, το Μπιλμπάο. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι φιλοξενούμενη κατάφεραν να εξασφαλίσουν την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 77-78. Αμφότερες οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, μέχρι τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν η Μπιλμπάο έτρεξε ένα σερί 12-0 και έγραψε το 31-19. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν έγκαιρα και αποτελεσματικά, παίρνοντας ξανά τα ηνία του παιχνιδιού πριν το ημίχρονο (35-37). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε πρόσωπο στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την διεκδίκηση της νίκης να είναι ανοικτή. Εν τέλει, οι παίκτες της Εστουντιάντες ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος, εξασφαλίζοντας μια δύσκολη νίκη μετά από ένα ντέρμπι, με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ στην λήξη του χρόνου (77-78).

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Σέρβος Αλέξα Αβράμοβιτς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Με το πέρας του παιχνιδιού και οι δυο ομάδες βρίσκονται στα μεσαία και χαμηλότερα στρώματα του βαθμολογικού πίνακα με την Εστουντιάντες να έχει ρεκόρ 5-8 και την Μπιλμπάο 2-10, η οποία την Τρίτη (8/12, 21:30) αντιμετωπίζει την Φορτιτούντο Μπολόνια για το BCL