23.1 C

Η Εσθονία «έσπασε» το αήττητο της Ιταλίας και ελπίζει (vids)

Η Εσθονία εκμεταλλεύτηκε την... παιδική άμυνα της Ιταλίας μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο και αποφεύγοντας την «αυτοκτονία» επικράτησε στην παράταση με σκορ 105-101 για την 5η αγωνιστική του Β' ομίλου των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2022 και έχει πλέον το πάνω χέρι για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, ενώ θα περιμένει τον άλλον αγώνα του ομίλου ανάμεσα στη Βόρεια Μακεδονία και την Ρωσία για την δεύτερη θέση.

Φαίνεται πως η «φούσκα» του Περμ στη Ρωσία... πηγαίνει στην Εσθονία, καθώς στην πρώτη δοκιμασία από τις τρεις τα πήγε περίφημα απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητη Ιταλία επικρατώντας με σκορ 105-101 στην παράταση και ανέβηκε το ρεκόρ της στο 2-2.

Η Ιταλία βρίσκεται με αρκετές αλλαγές στη φούσκα του Περμ και οι «σκουάντρα ατζούρα» θέλησαν να δώσουν την ευκαιρία σε αρκετά νέα πρόσωπα να αγωνιστούν, καθώς έχουν εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή τους. Η εικόνα της δεν θύμιζε σε τίποτα την χθεσινή αναμέτρησή της κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία και τα αβίαστα λάθη στο πρώτο μέρος την έφεραν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (54-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε η άμυνα της Ιταλίας να δίνει... δικαιώματα και να είναι προκλητικά αδιάφορη και με τον Μάικ-Κάλεβ Κότσαρ να έχει... κέφια, μεγάλωσε ακόμη περισσότερο την διαφορά δεχόμενη 28 πόντους (66-82). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ιταλία σοβαρεύτηκε και δίνοντας αρχικά βάση στην άμυνα και μετά στην επίθεση, ισοφάρισε σε 94-94 με καλάθι του Μάρκο Σπίσου και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Στην παράταση η εναλλαγή του σκορ ήταν συχνό φαινόμενο με την Εσθονία να έχει στην αρχή ένα μικρό προβάδισμα (97-94) αλλά γρήγορα ανατράπηκε το σκηνικό για την Ιταλία (98-97). Στο τέλος όμως ο Κότσαρ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ότι δεν κατάφερε στην κανονική διάρκεια το έκανε στην παράταση (105-101). Ο Εσθονός παίκτης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα σημειώνοντας 32 πόντους. Από την πλευρά των Ιταλών ξεχώρισε ο Μικέλε Βιτάλι με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Tα δεκάλεπτα: 21-20,44-54,66-82,94-94,101-105