Τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021 έφεραν στο προσκήνιο μια σειρά από νέα πρόσωπα που μπορούν να γίνουν οι επόμενοι μεγάλες αστέρες του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Τα "παράθυρα" δίνουν αυτή τη δυνατότητα, το είδαμε και στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πολλοί ήταν οι παίκτες που το εκμεταλλεύτηκαν. Κάποιοι έκαναν κι ένα βήμα παραπάνω και πραγματικά ξεχώρισαν. Η FIBA έχει τη λίστα δέκα παικτών της επόμενης γενιάς.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 3.1.2001 (19 ετών)

ΥΨΟΣ: 2.03

ΟΜΑΔΑ: Μακάμπι Τελ Αβίβ

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 21 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 24 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Μόνο 24 λεπτά συμμετοχής ήταν αρκετά για να δούμε πόσο σπουδαίο ταλέντο είναι ο Ντένις Αβντίγια. Με τη δική του απόδοση βοήθησε το Ισραήλ να πετύχει δύο νίκες σε ισάριθμα ματς.

1. Κρίστιαν Κουλαμάε (ΕΣΘΟΝΙΑ) - ΣΟΥΤΙΝΓΚ ΓΚΑΡΝΤ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 25.5.1999 (20 ετών)

ΥΨΟΣ: 1.94

ΟΜΑΔΑ: ΖΤΕ Ρεάλ Κανόε

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 24 πόντοι, 2.5 ριμπάουντ, 5.5 ασίστ σε 29.1 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Ηταν ένας από τους παίκτες που έκαναν τεράστια αίσθηση στους πρώτους δύο αγώνες των Προκριματικών του Ευρωμπάσκετ και όχι μόνο μεταξύ των συνομήλικων παικτών. Είχε 31 πόντους εναντίον της Βόρειας Μακεδονίας, πριν σημειώσει 17 πόντους και 6 ασίστ κόντρα στην Ιταλία. Μετά από τις 9 παρουσίες που είχε στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, φαίνεται ότι ο Κουλαμάε έχει βρει έναν τρομερό ρυθμό παίζοντας με την Εθνική ομάδα.

1. Ματέο Ντρέζνιακ (ΚΡΟΑΤΙΑ) - ΣΟΥΤΙΝΓΚ ΓΚΑΡΝΤ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 19.11.2000 (19 ετών)

ΥΨΟΣ: 1.96

ΟΜΑΔΑ: Σιρόκι

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 14.5 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 25.6 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Παρότι ήταν ο μικρότερος σε ηλικίας παίκτης της Κροατίας, ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα σε δύο νίκες. Ο Ντρέζνιακ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Κροατίας στα πρώτα ματς των Προκριματικών του Ευρωμπάσκετ, έχοντας 16 πόντους και 88% στα σουτ εντός παιδιάς με 4 κλεψίματα και 3 ασίστ στη νίκη επί της Σουηδίας, πριν πετύχει το δικό του νταμπλ νταμπλ εναντίον της Ολλανδίας.

1. Αρτούρς Ζάγκαρς (ΛΕΤΟΝΙΑ) - ΠΟΙΝΤ ΓΚΑΡΝΤ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 21.4.2000 (19 ετών)

ΥΨΟΣ: 1.90

ΟΜΑΔΑ: Μπανταλόνα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 28.5 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Ο Ζάγκαρς δεν αγωνίστηκε στο πρώτο ματς της Λετονίας, στην ήττα από τη Βοσνία και κλήθηκε στην πορεία. Ο Ζάγκαρς πρόσθεσε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 28 λεπτά στον συγκλονιστικό αγώνα με τη Βουλγαρία, όπου η Λετονία ηττήθηκε μετά από 2 παρατάσεις μς 110-104. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι αυτή η εμφάνιση ήταν ένας θεμέλιος λίθος για μία ακόμα καλύτερη παρουσία με την Εθνική ομάδα, υπό τις οδηγίες του Ρόμπερτς Στελμάχερς.

1. Ρόκας Γιοκουμπάιτις (ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ) - ΠΟΙΝΤ ΓΚΑΡΝΤ

ΥΨΟΣ: 1.93

ΟΜΑΔΑ: Ζαλγκίρις

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 7 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 22.6 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Στον πρώτο αγώνα, στην ήττα από το Βέλγιο δεν αγωνίστηκε, αλλά πήρε το βάπτισμα του πυρός, στο δεύτερο ματς, εντός έδρας στο Βίλνιους, όπου η Λιθουανία νίκησε 97-89. Η παρουσία του ήταν πολύ σημαντική ώστε η ομάδα του να πάρει την πρώτη νίκη της στα Προκριματικά του Ευρωμπάσκετ.

1. Βιτ Κρέιτσι (ΤΣΕΧΙΑ) - ΣΟΥΤΙΝΓΚ ΓΚΑΡΝΤ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 19.6.2000 (19 ετών)

ΥΨΟΣ: 1.99

ΟΜΑΔΑ: Σαραγόσα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 5.5 πόντοι, 3.5 ριμπάουντ, 3.5 ασίστ σε 21 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Είναι ένας από τους δύο παίκτες της Σαραγόσα, που κάνει αξιοθαύμαστη πορεία στο Τσάμπιονς Λιγκ και θεωρούνται παιδιά με μεγάλη προοπτική. Ήταν πολύ σημαντική η παρουσία τους στα πρώτα δύο ματς της ομάδας του, που πέτυχε μία νίκη και μία ήττα. Είχε 5 πόντους και 4 ασίστ στη νίκη επί της Δανίας, ενώ πρόσθεσε 6 πόντους στην ήττα από τη Λιθουανία.

1. Κάρλος Αλοθέν (ΙΣΠΑΝΙΑ) - ΠΟΙΝΤ ΓΚΑΡΝΤ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 30.12.2000 (19 ετών)

ΥΨΟΣ: 1.92

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 4 πόντοι, 1.5 ριμπάουντ, 9 ασίστ σε 21.9 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Πριν από 12 μήνες, στο ντεμπούτο του στην Εθνική Ισπανίας, είδε τον Σέρτζιο Σκαριόλο να του δίνει 2 λεπτά συμμετοχής, αλλά αυτή τη φορά ο ρόλος του ήτα πιο σημαντικός και κρίσιμος. Μέλος της καλύτερης πεντάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U-20  o Αλοθέν έδειξε την δημιουργικότητά του, δίνοντας 9 ασίστ σε κάθε ένα από τα δύο παιχνίδια στα οποία αγωνίστηκε. Παρόλα αυτά είχε και χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (30%), αλλά και 7 λάθη, καθώς είναι σαφές ότι βρίσκεται σε διαδικασία ωρίμανσης.

1. Ράντι Αντρονικασβίλι (ΓΕΩΡΓΙΑ) - ΠΟΙΝΤ ΓΚΑΡΝΤ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 19.03.2001 (19 ετών)

ΥΨΟΣ: 1.94

ΟΜΑΔΑ: Ρούσταβι

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 7.5 πόντοι, 2 ριμπάουντ σε 14.6 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Ο Ηλίας Ζούρος του έδωσε ακόμα μία ευκαιρία να λάμψει σε πανευρωπαϊκό επίπεδο και μικρός την έπιασε από τα μαλλιά. Ο Αντρονικασβίλι είχε 7 πόντους σε 15 λεπτά στη νίκη επί της Ελβετίας, ενώ πρόσθεσε 8 στην τεράστια νίκη της Γεωργίας μέσα στο Βελιγράδι επί της Σερβίας.

1. Μέλβιν Πάντζαρ (ΣΟΥΗΔΙΑ) - ΓΚΑΡΝΤ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 10.4.2000 (19 ετών)

ΥΨΟΣ: 1.88

ΟΜΑΔΑ: Μονακό

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 4.5 πόντοι, 1.5 ριμπάουντ, 4.5 ασίστ σε 14.6 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Ο 19χρόνος Σουηδός είχε 7 πόντους και 7 ασίστ στο πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Κροατία στο Ζάγκρεμπ. Στο δεύτερο ματς, σε μια απίστευτη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 12 χιλιάδες φίλοι της Εθνικής Σουηδίας στο Globen, ο Πάντζαρ είδε το χρόνο του να μειώνεται, αλλά είχε συμβολή στη μεγάλη νίκη επί της Τουρκίας.

1. Κέγιε Βαν ντερ Βουρστ ντε Βρίες (ΟΛΛΑΝΔΙΑ) - ΠΟΙΝΤ ΓΚΑΡΝΤ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 29.12.2001 (18 ετών)

ΥΨΟΣ: 1.91

ΟΜΑΔΑ: Οστάνδη

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 5 πόντοι, 1.5 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 15 λεπτά μ.ο. συμμετοχής

Είναι ο νεαρότερος παίκτης της λίστας και συμπλήρωσε τα 18 χρόνια, πριν από λίγους μήνες. Σχεδόν 14 μήνες μετά το ντεμπούτο στην Εθνική Ολλανδίας, ο νεαρός είδε αυτή τη φορά το χρόνο να αυξάνεται κατακόρυφα, αποδεικνύοντας τόσο στον αγώνα με την Κροατία, όσο και σε αυτόν με την Τουρκία, ότι η εμπειρία που έχει αποκομίσει από τη συμμετοχή του στο BCL είναι υπερπολύτιμη.