15.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Η… ελληνική «τριάδα» υπέταξε τον Ρίβερς

Ο Ντούσαν Σάκοτα και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν καλοί, αλλά ο Άσκια Μπούκερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Μούρθια, για την νίκη με 90-78 επί της Ρεάλ Μπέτις και το θετικό ξεκίνημα στην ACB με... ελληνική υπογραφή.

Πρεμιέρα με το δεξί έκανε στο ισπανικό πρωτάθλημα η Μούρθια, που επικράτησε της Ρεάλ Μπέτις με 90-78. Οι γηπεδούχοι γύρισαν από το 36-42 του ημιχρόνου και, με το 30-18 της τρίτης περιόδου, ανέτρεψαν τις εις βάρος τους κατάσταση και πήραν τα ηνία, φτάνοντας την απόσταση σε διαστάσεις θριάμβου μέχρι το τέλος, με τον Άσκια Μπούκερ να δικαιώνει το ρόλο ηγέτη, που έχει αναλάβει σε αυτή την ομάδα, βρίσκοντας απάντηση στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο του Κέι Σι Ρίβερς.

Ο άλλοτε «άσος» του Αρκαδικού ξεχώρισε με 24 πόντους και 9/17 σουτ, ενώ double double 14 πόντων και 10 ριμπάουντ σημείωσε ο Χαντ. Ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 10 πόντους και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης 9 πόντους με 7 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Σέιν Ουίτινγκτον είχε πέτυχε 17 πόντους και ο Ρίβερς 15 πόντους με 5/16 σουτ, μην έχοντας ρυθμό στην επανάληψη.

Δεκάλεπτα: 24-22, 36-42, 66-60, 90-78