20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Η Εθνική Νεανίδων συνέτριψε με 79-35 την Κύπρο

Εύκολο έργο είχε η Εθνική Νεανίδων απέναντι στην Κύπρο σε αγώνα για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 79-35 πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση.

Η Εθνική ήταν ανώτερη και όσο περνούσε η ώρα έβρισκε και καλύτερο ρυθμό. Ξέφυγε αρχικά με 18-7 στο 6.30  με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 22-11. Οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας στο +14 (34-20) δυο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 20λέπτου.

Η Κύπρος δεν μπορούσε να κοντράρει την Ελλάδα με την ψαλίδα όσο περνούσε ο χρόνος να... ανοίγει. Στο 27 το σκορ ήταν 57-30 και στο 30 έγινε το 62-32.

Το  τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, η διαφορά ξεπέρασε στους 40 πόντους (79-33) με την Εθνική να φτάνει στη νίκη με 79-35.

Δεκάλεπτα: 22-11, 36-22, 62-32, 79-35

Διαιτητές: Μπαρκάουσκας (Λιθουανία), Ζίφρα (Ουγγαρία), Κατρό (Γαλλία)

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 3(1), Γιαννουσίου 5, Καρακασίδου 11, Κάσδαγλη 2, Βαντσιούρη 8(2), Εζέτζα 10, Γασπαράτου, Κατσαμούρη 2, Κούκη 10, Κριμίλη 16(3), Κριμιτζά 6, Πράπα 6.

Κύπρος (Λεκισβίλη): Γεωργίου 6, Ιωάννου 4, Ι. Κυπριανού, Πηλακούτα 10, Τέιλορ 3, Χριστοδούλου 5, Κονομή, Α. Κυπριανού 1, Κυριακού 2, Σάββα, Θεμιστοκλέους 4, Βούρκα.