25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Γκαζιαντέπ «εκτέλεσε» με τρίποντα τον ΠΑΟΚ

Η κακή περιφερειακή άμυνα και το χαμηλό ποσοστό του από το τρίποντο, υποχρέωσαν τον ΠΑΟΚ σε ήττα από την Γκαζιαντέπ στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά της Προύσας. Οι Τούρκοι επικράτησαν με 80-66 έχοντας 13/31 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού για 13-14 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Κατόρθωσε μέσα από την άμυνα του να κρατήσει χαμηλά την Γκαζιαντέπ παίρνοντας σταδιακά μία διαφορά. Έπειτα από επτά αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 13-8 και στο 8΄ με 20-12 για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 23-15.

Η άνοδος του Κρουμπάλι που απόντος του Κλάσεν έπαιξε αποκλειστικά στο «5», επέτρεψε στον ΠΑΟΚ όχι μόνο να κρατήσει το προβάδισμα αλλά και να το διευρύνει. Στο 14΄ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (29-19) όμως κάπου εκεί οι παίκτες του Δικεφάλου είχαν χάσει τη συγκέντρωση τους, έπαψαν να βγάζουν δημιουργίες και ήταν άστοχοι από την περιφέρεια

Η Γκαζιαντέπ βρίσκοντας σκορ από μακριά ισοφάρισε στους 31 πόντους και λίγο μετά βρέθηκε μπροστά με 36-31 με καταιγισμό τριπόντων και το σερί της να φτάνει στο 17-2. Στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Στέφανου Δέδα ήταν μπροστά με 36-33.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει (40-41 στο 23΄) όμως η περιφερειακή άμυνα του συνέχισε να έχει προβλήματα, γεγονός που επέτρεπε στην Γκαζιαντέπ να βρίσκει σχετικά εύκολα σκορ. Έτσι η τουρκική ομάδα βρέθηκε στο +7 (42-49 στο 27΄) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 49-54.

Ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε να σκοράρει με το «σταγονόμετρο» έχοντας χαμηλά ποσοστά από μακριά σε αντίθεση με τους Τούρκους που πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο 33΄ (49-59). Ο Ντίλαρντ μετά από αρκετά λεπτά «σιγής» έδωσε «ανάσες» στον ΠΑΟΚ που μείωσε στους τρεις (62-65 στο 35΄). Μέχρι εκεί όμως. Η Γκαζιαντέπ πήρε ξανά διψήφια διαφορά 1,5 λεπτό πριν το τέλος και έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 33-36, 49-54, 66-80

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 18, Χρυσικόπουλος 7, Κρουμπάλι 15, Κόνιαρης 10, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 6, Ζάρας, Καρράς, Τρις 2, Τζόουνς 6.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Δέδας): Αρμαντ 17, Ουάιτ 16, Λάιονς 18, Μπάλαζιτς 10, Χατσιέβα 2, Ραντ 8, Όγκουτ 6, Τσίνκο 3.

Αύριο (21/9) ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τη Γεσίλ Γκιρεσούν (16:30) ενώ θα αρχίσει τη δική του παρουσία στο συγκεκριμένο τουρνουά και ο Άρης (19:00) κόντρα στην Τόφας.