20.4 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Η Γερμανία επιτέλους κέρδισε

Σε ένα παιχνίδι που δεν έκρινε κάποια πρόκριση μεταξύ Γερμανίας και Ιορδανίας στο πλαίσιο του 7ου Ομίλου, η Γερμανία έκανε αυτό που έπρεπε και επικράτησε με σκορ 96-62.

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά και υπήρχαν επιθετικές και αμυντικές φάσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο βρήκε τη Γερμανία να προηγείται με 12 πόντους(48-36). Οι παίκτες της Εθνικής Ιορδανίας δεν άφηναν εύκολα φάσεις αμαχητί και προσπάθησαν να μείνουν μέσα στο ματς. Ομορφότερη φάση του πρώτου μέρους αυτό το κάρφωμα από τον Μαξιμιλιάν Κλέμπερ, μετά την πάσα ακριβείας του Ντάνιελ Θάις.

Τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποκορύφωμα την τελευταία περίοδο, καθώς η Εθνική Ιορδανίας δεν διέθεται το βάθος πάγκου για να ανταποκριθεί στα "τρεξίματα" των πιο ταλαντούχων Γερμανών.

Εκ των διακριθέντων για τους νικητές οι Μαξιμιλιάν Κλέμπερ (18π,2ρ,6ασ), ο διπλός Ντένις Σρέντερ ( 10π,11ασ) και Πολ Ζίπσερ (12π,3ρ,2ασ ), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρησε ο 26χρονος σέντερ Αχμάντ Αλ Ντουάιρι με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 35:06 λεπτά. Για τα πρακτικά να σημειώσουμε πως αγωνίστηκαν και οι 24 παίκτες.

Δεκάλεπτα:28-17, 48-36, 74-49, 96-62

Διαιτητές: Φερνάντεθ (Αργεντινή), Γκαρσία Νιέβες (Βενεζουέλα), Ογεαμπούρου (Νιγηρία)