19 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Η “βασίλισσα” υπερασπίστηκε τo… παλάτι της (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το παιχνίδι της στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά ήταν και το διάστημα που της έδωσε την εντός έδρας νίκη με το 79-72 επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η «βασίλισσα» θα συνεχίσει σε ελληνικό έδαφος, αφού αντιμετωπίζει στις 15/2 τον Παναθηναϊκό και στις 18/2 τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο παραγωγικό δεκάλεπτο, διαδέχθηκε ένα ιδιαίτερα φτωχό, γενικότερα, δεύτερο δεκάλεπτο. Το 24-21 της πρώτης περιόδου διαδέχθηκε το 12-10 τη δεύτερης με τις δύο ομάδες να κάνουν λάθη (15 συνολικά) και οδηγούνται σε βιαστικές επιλογές επιθετικά. Η Ρεάλ προηγήθηκε (13-7, 6’), η Ζενίτ προσπέρασε μέσα σε σχεδόν ένα λεπτό (13-14, 7’), για να διαμορφωθεί το 27-21 (21’), το 34-28 (18’) και τελικά το 36-31 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια επίδειξη του τι μπορεί να κάνει η Ρεάλ Μαδρίτης όταν βρει τον δικό της ρυθμό. Στο πρώτο πεντάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 18-3 και η «βασίλισσα» βρέθηκε στο +20 (54-34)! Από το 22’30’’ η Ζενίτ ευστόχησε ξανά στο 27’15’’ με τον Χόλινς (56-36).

Οι Ρώσοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας από το -22 (56-34) στο -11 (62-52, 32'20''). Ο Κέι Σι Ρίβερς έδωσε στη διαφορά μονοψήφια τιμή (65-56, 34'10'') και ο Πάμπλο Λάσο κάλεσε εκνευρισμένος τάιμ άουτ. Ο Ρίβερς έδρασε ξανά για το 70-61 (37'30") απέναντι στην πρώην ομάδα του και ο Πάνγκος έφερε τις δύο ομάδες ένα βήμα πιο κοντά (73-66, 38'40''). Το τρίποντο του Ράντολφ με ένα λεπτό για τη λήξη έληξε ουσιαστικά το παιχνίδι που έκλεισε με το τελικό 79-72.

MVP: Η Ρεάλ αναζητά το νέο της... μετά-Καμπάτσο πρόσωπο με σταθερή αξία το πρόσωπο στη ρακέτα: Ο Ταβάρες άφησε ένα ακόμη παιχνίδι με double double (11π. 13ρ.). Σημαντικό για τους Ισπανούς το γεγονός ότι Λαπροβίτολα και Αμπάλδε έκαναν ένα μεγάλο βήμα μπροστά.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος το επιμέρους σκορ στο διάστημα αυτό ήταν 22-5 για τη Ρεάλ Μαδρίτης που έκανε το παιχνίδι της στο 100%.

Διαιτητές: Πουκλ, Γιόβτσιτς, Βικλίτσκι

Δεκάλεπτα: 24-21, 36-31, 59-42, 79-72