21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Η “βασίλισσα” στο Πριγκιπάτο!

Η άσημη λιθουανική Γιουβέντους έχει μεν όνομα βαρύ σαν ιστορία, αλλά μέσα στο παρκέ αποδείχθηκε πολύ λίγη για να φράξει το δρόμο της ΑΕΚ στο Champions League. Παίζοντας σοβαρά από την αρχή, με τον Νιούλεϊ να κάνει το ντεμπούτο του και τον Μαυροκεφαλίδη να παρακολουθεί από τις εξέδρες, η Ένωση κέρδισε εύκολα με 75-54 στο ΟΑΚΑ και με δύο νίκες προκρίθηκε στους "16", όπου την περιμένει η πολύ δυνατή Μονακό. Παίζοντας καλή άμυνα και με 5/8 τρίποντα στο ξεκίνημα η ΑΕΚ προηγήθηκε με 25-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου και έκτοτε δεν κινδύνεψε, παρόλο που στη δεύτερη περίοδο οι συνεχόμενες αλλαγές του Ζντοβτς και η άμυνα ζώνης της Γιουβέντους προκάλεσαν κάποια προβλήματα και τη μείωση της διαφοράς στους 10 (37-27). Ο Ντίξον με επτά συνεχόμενους πόντους έκανε το 44-29 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνο κι από εκεί και μετά η ΑΕΚ κυριάρχησε ολοκληρωτικά. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ Η Γιουβέντους πήρε ούτε λίγο ούτε πολύ 21 επιθετικά ριμπάουντ και 45 συνολικά επικρατώντας κατά κράτος σε αυτό τον τομέα της ΑΕΚ (35 σύνολο). Όμως έχασε με διαφορά 21 πόντων, διότι σούταρε μόλις με 34% εντός παιδιάς (22/64), ενώ από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ είχε 22 ασίστ και μόλις 9 λάθη, αλλά και 10/29 τρίποντα. Όσον αφορά τα ατομικά στατιστικά, δεν μπορεί να μην παρατηρήσει κανείς το 1/10 σουτ που είχε ο Ρόκο Ούκιτς, ο οποίος δεν βοήθησε ιδιαίτερα. ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ Οι παίκτες-κλειδιά για την ΑΕΚ ήταν ο Ελονού και ο Ντίξον. Ο πρώτος (14π., 6ρ., 4κοψ.), έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, και ήταν ο βασικός λόγος για τον οποίον η Ένωση θεμελίωσε από νωρίς μεγάλη διαφορά. Ο Ντίξον (14π., 5ασ.) βοήθησε πολύ και στο σκοράρισμα και στην οργάνωση του παιχνιδιού και χάρη στο δικό του ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ ξέφυγε οριστικά και αμετάκλητα. Πάντως δεν μπορεί να μη σταθεί κανείς και στους 11 πόντους που σημείωσε, με απόλυτη ευστοχία μάλιστα (5/5 σουτ), ο Δημήτρης Χαριτόπουλος.