25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Βαρέζε διέσυρε την Τρέντο (vids)

Καταιγιστική ήταν η Βαρέζε, διαλύοντας την Τρέντο με 93-66 για την 6η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας κρίθηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 19 πόντους (31-12) και έκτοτε δεν κοίταξαν πίσω τους. Η διαφορά πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο δεύτερο ημίχρονο με την περσινή φιναλίστ των τελικών να είναι ανήμπορη να αντιδράσει.

Ο Οκόγιε είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες της Βαρέζε τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Για την Τρέντο ο Γκουτιέρεζ είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 49-29, 77-48, 93-66

Στο δεύτερο ματς της ημέρας, η Καντού πέρασε με 93-82 από την έδρα της Πιστόια, έχοντας σε μεγάλη φόρμα τον Κουλπέπερ με 36 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καθοριστικός και ο Μπερνς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Κένεντι είχε 26 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:  17-24, 34-50, 63-70, 82-93