18.1 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Η Βαλένθια έπεσε θύμα έκπληξης! (vid)

Ήττα σοκ από την ουραγό ομάδα της βαθμολογίας της ACB, Γκιπούθκοα, υπέστη η Βαλένθια (78-60) στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν κέρδισε με ευκολία τους "Πορτοκαλί", έχοντας το προβάδισμα και τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή μέχρι το τέλος. Πιάνοντας την ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου στον ύπνο και ξεκινώντας δυναμικά την πρώτη περίοδο, οι Βάσκοι της Γκιπούθκοα πήραν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 12 πόντων (20-8) στο πρώτο πολύ φτωχό για τους φιλοξενούμενος δεκάλεπτο και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Παρά τις προσπάθειες του Λαμπεϊρί και του Πρέπελιτς, που τελείωσαν με 15 πόντους έκαστος, οι Βαλενθιάνοι δεν είχαν καμία απάντηση σε ένα απόγευμα που σούταραν με το πολύ χαμηλό 32% από το τρίποντο και 48% εντός πεδιάς. Από την άλλη, για τους νικητές γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βίνι Οκούο, ο οποίος έγραψε 20 πόντους και 9 ριμπαόυντ ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο Ντίνο Ράντοντσιτς, με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

H Βαλένθια βρίσκεται στην 5η θέση της ACB, ενώ με αυτή της τη νίκη, η Γκιπούθκοα ανέβηκε 18η, μένοντας στο κυνήγι της σωτηρίας και της Μπιλμπάο.