27.9 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Η αύρα Χεζόνια δεν ήταν αρκετή (pics, vids)

Σε ένα παιχνίδι λαθών η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Παναθηναϊκού 85-77 στο ΟΑΚΑ για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Καταλανοί παραμένουν στην κορυφή της κατάταξης με 19-8, με τους "πράσινους" να είναι στην 15η θέση με 9-16. Όλα αυτά στο ντεμπούτο του Μάριο Χεζόνια και σε ένα παιχνίδι που είδαμε συνολικά 40 λάθη!

Η παρουσία του Χεζόνια στον πρώτο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό και αυτή του Νικ Καλάθη, ο οποίος για πρώτη φορά αγωνίστηκε με την Μπαρτσελόνα ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ ήταν τα δύο σημεία αναφοράς πριν την έναρξη του αγώνα. Μετά το τζάμπολ πρώτο σημείο αναφοράς έγινε ο Νίκολα Μίροτιτς με 13 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, τα τρίποντα των Καταλανών μετρώντας 6/10 στο πρώτο μισό, η κακή άμυνα ειδικά στην πρώτη περίοδο από τους «πράσινους» και οι περιστασιακά πολύ καλές τους στιγμές.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε ο 9-16 (6’), οι «πράσινοι» μείωσαν (12-16 στο 6’17’’), αλλά τα προβλήματα στην άμυνα (ένα μόνο φάουλ σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο) οδήγησε τη διαφορά στο +11 (20-31, 11’). Το ίδιο έγινε και όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν και πάλι (27-31, 12’40’’) για να φτάσει η Μπαρτσελόνα στο +12 (33-45, 18’15’’). Χεζόνια, Μπέντιλ, Μήτογλου και στο τέλος Σαντ Ρόος ήταν εκεί για δείξουν πως οι «πράσινοι» ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν (39-47, 20’).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού δυνάμωσε, αλλά οι αυτοματισμοί της Μπαρτσελόνα ήταν εκεί σε κάθε περίπτωση για να δώσουν λύσεις όποτε χρειαζόταν. Αυτοματισμοί που αυτή τη στιγμή λείπουν από τους «πράσινους» με τις αλλαγές και τις απουσίες. Oι Καταλανοί είχαν τις λύσεις και το προβάδισμα σε ένα παιχνίδι με πολλά σφυρίγματα (41-47 στο 21’, 46-58 στο 28’). Αλλά και πολλά λάθη: Συνολικά 33 στο τέλος της τρίτης περιόδου!

Η μάχη συνεχίστηκε (55-61, 32') με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί σταθερά τον πρώτο λόγο (57-68, 33'). Ο Χεζόνια έφτασε στους 19 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (64-70). Ο Χίγγινς ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά (68-79, 38'), ο Μίροτιτς έγραψε το 70-82 (38'30'') και ουσιαστικά έγραψε το τέλος της αναμέτρησης, που σφραγίστηκε με το 77-85.

MVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς. Είναι η ικανότητά του να παίζει κοντά και μακριά από το καλάθι, αλλά και η ψυχραιμία του και η ηγετική του φυσιογνωμία που κάνει συχνά την μεγαλύτερη διαφορά για την Μπαρτσελόνα. Σήμερα είχε 25 πόντους με 5/9 τρίποντα, πέντε ριμπάουντ, μία ασίστ και μόλις ένα λάθος σε 26'.

ΟΙ ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τον Μάριο Χεζόνια, αλλά χωρίς τους Ιωάννη Παπαπέτρου, Νεμάνια Νέντοβιτς που είναι τραυματίες, αλλά και τον Τι Τζέι Μπρέι , ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρωλίγκα.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Ντίνος Μήτογλου με τους τέσσερις πρώτους πόντους στο παιχνίδι έφτασε τους 500 στην Ευρωλίγκα. O Mάριο Χεζόνια ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, έναν πόντο από το ατομικόρ του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα (22).

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει στη Γερμανία για την αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου (4/3, 21.30). Η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Μπασκόνια (5/3, 22.00).

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Πάντερ, Μογκούλκοτς

Δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85