20.4 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Η Αυστραλία πήρε το μπόνους της πρωτιάς (vid)

Η Αυστραλία κέρδισε τελικά το πλεονέκτημα που προσφέρει η πρωτιά κάθε ομίλου της πρώτης φάσης στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αφού νίκησε στον άτυπο τελικό του 8ου ομίλου τη Λιθουανία με 87-82. Έτσι θα μπει στη δεύτερη φάση με 3-0. Οι νικητές είχαν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα, στη μεγαλύτερη διάρκεια του όμως η Λιθουανία προσπέρασε στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Η Αυστραλία όμως βρέθηκε και πάλι μπροστά και έφτασε στην επικράτηση καθοδηγούμενη από τους ΝΒΑερς της Μιλς, Μπέιλς και Ντελαβεντόβα.

Οι Αυστραλοί μπήκαν με φόρα στο παιχνίδι και μετά από μόλις πέντε αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 18-8, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα οχτώ πόντων (19-27) έχοντας 5/7 τρίποντα. Το διακύβευμα όμως ήταν σημαντικό και η Λιθουανία δεν θα μπορούσε να εγκαταλείψει έτσι απλά το μπόνους της πρωτιάς και έτσι πλησίασε γρήγορα στους δύο (25-27) όμως η Αυστραλία άντεξε στην αντεπίθεση της αντιπάλου της. Απάντησε με σερί 13-4 (με τον Άρον Μπέινς να σημειώνει 12 πόντους ως το 15') και ξέφυγε με 40-29. Τα “καγκουρό” πήγαν στα αποδυτήρια με μία καλή διαφορά (41-52).

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έδειξαν ότι τίποτε δεν είχε κριθεί. Η ομάδα του Νταίνιους Αντομάιτις με ένα μικρό σερί 5-0, μείωσε στους έξι (46-52) ωστόσο η Αυστραλία διατηρούσε ένα προβάδισμα σχετικής ασφαλείας στα μισά της τρίτης περιόδου (51-59) και μάλιστα δύο λεπτά πριν το τέλος της, ξέφυγε με 12 (55-67). Το 68-60 στο φινάλε του δεκαλέπτου έδινε ένα προβάδισμα τους Αυστραλούς όμως η εκκίνηση της τέταρτη περιόδου άλλαξε τα δεδομένα. Μέσα από μία πιο επιθετική άμυνα και μεταφέροντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, η Λιθουανία έκανε ένα σερί 11-0 για να προσπεράσει με 71-68 στο 35'.

Το παιχνίδι απέκτησε πια, μία άγρια ομορφιά. Η Αυστραλία ανέκτησε το προβάδισμα (73-74 στο 37', 75-76 στο 38' και 76-78 στο 39'). Με τρίποντο του Μιλς στα 32,9'', η διαφορά πήγε στους πέντε (78-83) από το οποίο οι Λιθουανοί δεν κατάφεραν να επιστρέψουν αφού οι Αυστραλοί ήταν εύστοχοι από τη γραμμή του φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-52, 60-68, 82-87.