23.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Η Αυστραλία ζει το όνειρο της (vid)

Η Αυστραλία έγινε η τελευταία ομάδα που εξασφάλισε μία θέση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκεί όπου την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει στις 11:00 την Ισπανία. Οι “Boomers” επικράτησαν της Τσεχίας στον τελευταίο προημιτελικό με 82-70 και πέρασαν στην 4άδα της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Οι Τσέχοι που έτσι κι αλλιώς είχαν ήδη κάνει την υπέρβαση στην πρώτη παρουσία τους στη διοργάνωση, άντεξαν ουσιαστικά για 25 λεπτά. Το δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι αφού στη διάρκεια του οι νικητές έκαναν σερί 20-5. Τα 18 επιθετικά ριμπάουντ από τα οποία πήρα 14 πόντους -μόλις δύο ήταν η παραγωγικότητα της Τσεχίας από δεύτερες επιθέσεις- ήταν ένα από τα στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Αυστραλίας.

Άστοχος ήταν σήμερα ο Μάθιου Ντελαβεντόβα

Η Αυστραλία προσπάθησε να πάρει μια διαφορά στα πρώτα λεπτά (13-8 στο 7' με 11 πόντους του Πάτι Μιλς) ωστόσο η Τσεχία δεν της το επέτρεψε κι έτσι έπειτα από 10 λεπτά δράσης, υπήρχε ισοπαλία στους 17 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ωστόσο η παραγωγικότητα τους ήταν χαμηλή στη δεύτερη περίοδο (27-26 στο 17'). Έτσι στα μισά του δρόμου, η Αυστραλία είχε προβάδισμα τριών πόντων (33-30), κάτι που το όφειλε κατά κύριο λόγο στον Μιλς που είχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα. Οι “Boomers” ωστόσο, βρήκαν μάλλον απρόσμενα προβλήματα από τον Πάτρικ Αουντα που σε 13 λεπτά συμμετοχής είχε 13 πόντους.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Πάτρικ Άουντα

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι “κλειστό” μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου όμως το τελευταίο πεντάλεπτο της αποδείχτηκε καθοριστικό. Το 43-43 του 25ου λεπτού μετατράπηκε στο 60-44 του 29ου, με ένα σερί 17-1 για τους Αυστραλούς, που δέκα λεπτά πριν το τέλος είχαν “αγκαλιάσει” τη νίκη (63-48). Η διαφορά ωστόσο από τους 17 (λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με το 63-46) έπεσε στους οχτώ (63-55 στο 32') με την Τσεχία να δείχνει και πάλι σφυγμό. Η Αυστραλία όμως άντεξε στην προσπάθεια της αντιπάλου της, να επιστρέψει στο παιχνίδι. Στην πραγματικότητα δεν της επέτρεψε να γίνει περισσότερο απειλητική, παρότι ο Άουντα συνέχισε να σκοράρει τόσο από κοντά, όσο και από μακριά. Τρία λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά έπεσε και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα (75-66 και 77-70) αλλά ο Πάτι Μιλς με τρίποντο στα 40'', τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70.