17.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Η Ανδόρρα “σκότωσε” την Μπαρτσελόνα (pics, vids))

Η αγωνία στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας κράτησε ως το φινάλε της αναμέτρησης με την ΜόραΜπανκ Ανδόρρα να κάνει την έκπληξη και να κατακτά τον τίτλο με το 85-84 επί της Μπαρτσελόνα στο Παλαού Μπλαουγκράνα!

Η νίκη σφραγίστηκε 7''7 πριν το τέλος με δύο βολές του Τάισον Πέρεθ που διαμόρφωσαν και το τελικό σκορ.

Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, χωρίς όμως να ξεφύγει σε καμία περίπτωση με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων. Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα προηγήθηκε (19-22, 13'), οι μπλαουγκράνα απάντησαν (28-27, 17'). Πέντε λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 71-68 και ένα λεπτό πριν το τέλος 78-77. Ένα τρίποντο του Κλέβιν Χάνα έγραψε το 80-80, με 35'' ο Καλάθης διαμόρφωσε το 82-80, για να ευστοχήσει ο Σένγκλιν σε σουτ τριών πόντων για το 82-83 στα 21''.

Η Μπαρτσελόνα δεν χρησιμοποίησε όλο το χρόνο που είχε στη διάθεσή της, ο Αμπρίνες έγραψε το 84-83 με 9'' να απομένουν, το φάουλ έγινε στον Πέρεθ, ο οποίος ήταν ψύχραιμος. Με 2/2 βολές έκανε το 84-85. Το σουτ του Ερτέλ δεν βρήκε το στόχο και η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Καταλονίας.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 28 πόντους σε 28' ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα, ο Άλεξ Αμπρίνες σημείωσε 15 και από 11 πρόσθεσαν οι Καλάθης και Ντέιβις. Για τη νικήτρια ΜόραΜπανκ Ανδόρρα οι πρωταγωνιστές των τελευταίων δευτερολέπτων Σένγκλιν και Πέρεθ ήταν και οι πρώτοι σκόρερ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-15, 40-37, 60-58, 84-85