21.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Η ανασκόπηση του 2017 (vids+pics)

Το 2018 βρίσκεται προ των πυλών και το Basketa.gr θυμάται όλα όσα έγιναν το 2017 εντός κι εκτός συνόρων, σε διασυλλογικό και εθνικό επίπεδο.

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στη Stoiximan.gr Basket League, καθώς στους τελικούς των πλέι οφ επιβλήθηκε με 3-2 του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε το πλεονέκτημα έδρας. Τρίτη τερμάτισε η ΑΕΚ, που «σκούπισε» τον Άρη, ενώ στην Α2 υποβιβάστηκαν ο Απόλλωνας Πατρών και η Δόξα Λευκάδας. Πρωταθλητής στη δεύτερη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ αναδείχθηκε ο Πανιώνιος και δεύτερος πλασαρίστηκε ο Φάρος Κερατσινίου, που μετά με τη συνεργασία του με το Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας παίζει στο φετινό πρωτάθλημα ως Γ.Λ. Φάρος. MVP, καλύτερος αμυντικός και μέλος της καλύτερος πεντάδας μαζί με τους Βασίλη Σπανούλη, Κώστα Παπανικολάου, Γιώργο Πρίντεζη και Κρις Σίνγκλετον ήταν ο Νικ Καλάθης.

Το «τριφύλλι», που παραμένει στην έναρξη της αγωνιστικής περιόδου 2017-2018 αήττητο με 10-0, κατέκτησε και το Κύπελλο Ελλάδας 2017. Φέτος, οι Πειραιώτες και η «Ένωση» είναι οι δύο φιναλίστ και θα παίξουν το νέο έτος για τον τίτλο στα Δύο Αοράκια.

Στις Γυναίκες, ο Ολυμπιακός κατέκτησε τόσο το πρωτάθλημα όσο και το Κύπελλο Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» έχουν ξεκινήσει ιδανικά και τη σεζόν 2017-2018 και βρίσκονται στην κορυφή της κατάταξης με 9-0, ενώ έχουν ήδη εξασφαλίσει και την πρόκρισή τους στους «16» του Eurocup Γυναικών. Στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου, πέραν των παικτριών του Κώστα Μίσσα, θα παίξουν και οι Φάρος Κερατσινίου, ΠΑΟΚ και Αθηναϊκός.

Στην Ευρωλίγκα, η Φενέρμπαχτσε κατέκτησε τον τίτλο στο Φάιναλ Φορ που έλαβε χώρα στην Κωνσταντινούπολη, κερδίζοντας στον τελικό τον Ολυμπιακό. Τρίτη πλασαρίστηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που νίκησε στο «μικρό» τελικό τη Ρεάλ Μαδρίτης.  MVP ψηφίστηκε ο Έκπε Γιούντο και πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της κανονικής περιόδου, με πρώτο σκόρερ τον Κιθ Λάνγκφορντ. Το Φάιναλ Φορ για το 2018 θα γίνει στο Βελιγράδι και στο φινάλε του 2017 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγείται στην κατάταξη με 12-3, με τους «ερυθρόλευκους» να ακολουθούν στη δεύτερη θέση και τους «πρασίνους» με τη Ζαλγκίρις Κάουνας να ισοβαθμούν τρίτοι.

H Τενερίφη πρώτευσε στο Basketball Champions League και συμμετείχε και στο Διηπειρωτικό, το οποίο επίσης κατέκτησε μετά τη νίκη της επί της Γκουάρος Ντε Λάρα, με το Μάικ Τομπέι να ψηφίζεται MVP, ενώ το Eurocup κατέληξε στη Μάλαγα που στον τελικό νίκησε τη Βαλένθια, με τον Αλεξέι Σβεντ να είναι ο πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης και τον Αλμπέρτο Ντίαζ ο MVP των τελικών.

Στο ΝΒΑ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγινε ο πρώτος Έλληνας που πήρε μέρος στο All Star Game, με τη Δύση να κερδίζει την Ανατολή και τον Άντονι Ντέιβις να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 52π. και MVP. Ο «Greak Freak» ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με 30π. Ο Έρικ Γκόρντον κέρδισε τα τρίποντα και ο Γκλεν Ρόμπινσον ΙΙΙ τα καρφώματα, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να αναδεικνύεται πρώτος στο διαγωνισμό δεξιοτήτων. Οι Μιλγουόκι Μπακς εξασφάλισαν την παρουσία τους στα πλέι οφ, αλλά αποκλείστηκαν στον πρώτο γύρο από τους Τορόντο Ράπτορς.

Πρωταθλητές αναδείχθηκαν οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, κερδίζοντας στον τελικό με 4-1 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς, με το Ράσελ Ουέστμπρουκ των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ να βγαίνει πολυτιμότερος παίκτης, αλλά και πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος. MVP των τελικών αναδείχθηκε ο Κέβιν Ντουράντ.Μπόστον Σέλτικς και οι «πολεμιστές» προηγούνται μέχρι στιγμής σε Ανατολή και Δύση, αντίστοιχα, στο φετινό πρωτάθλημα. Στο ντραφτ, στο νούμερο 1 επιλέχθηκε ο Μαρκέλ Φουλτζ από τους Φιλαδέλφεια Σίξερς και στο Νο 41 ο Τάιλερ Ντόρσεϊ από τους Ατλάντα Χοκς.

Η Σλοβενία έγραψε ιστορία στο 40ό Ευρωμπάσκετ, κέρδισε στον τελικό της Κωνσταντινούπολης τη Σερβία και κατέκτησε τον τίτλο για πρώτη φορά. Η Ισπανία ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών, επικρατώντας στο «μικρό» τελικό της Ρωσίας, η οποία νίκησε την Ελλάδα στα προημιτελικά και την απέκλεισε από τη συνέχεια. Ο Σλοβένος Γκόραν Ντράγκιτς αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρώσος Αλεξέι Σβεντ, πρώτος ριμπάουντερ ο Λιθουανός Γιόνας Βαλαντσίουνας και πρώτος στις ασίστ ο συμπατριώτης του Μάντας Καλνιέτις. Στις Γυναίκες, η Ελλάδα πλασαρίστηκε στην 4η θέση, χάνοντας στο «μικρό» τελικό από το Βέλγιο, ενώ πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Ισπανία μετά τη νίκη της επί της Γαλλίας στον τελικό.

Από τις «μικρές» Εθνικές, ξεχωρίζει το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησαν οι Νέοι Άνδρες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κρήτης, με το Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να αναδεικνύεται MVP και μέλος της καλύτερης πεντάδας μαζί με τον Αντώνη Κόνιαρη, ενώ από τα υπόλοιπα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα αξιοσημείωτο είναι το χρυσό μετάλλιο της Εθνικής Κωφών Γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σαμψούντας.