19 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Η ΑΕΚ νίκησε κάνοντας το καλύτερό της παιχνίδι φέτος (vids)

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΚ, απέναντι στην πανάκριβη Τουρκ Τέλεκομ που θεωρείται φαβορί του ομίλου. Μπορεί από πλευράς θεάματος και ποιότητας να μην ήταν ό,τι καλύτερο, αλλά από άποψη προσήλωσης στην άμυνα, πίστης στο πλάνο και συγκέντρωσης για 40 λεπτά, ήταν η πιο γεμάτη εμφάνιση της ομάδας φέτος.

Απέναντι σε μια ομάδα όπως η Τουρκ, με τους εξαιρετικά ποιοτικούς ξένους που έχει, το σίγουρο ήταν ότι η ΑΕΚ και δεν έπρεπε να τους αφήσει να βρουν ρυθμό. Από εκεί και πέρα, το βασικό όπλο των Τούρκων είναι το ριμπάουντ που τους επιτρέπει να τρέχουν στον αιφνιδιασμό και να πετυχαίνουν εύκολους πόντους. Οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι σε αυτά τα κομμάτια, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (38-30), δέχτηκαν μόλις έξι πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (0 επιθετικά για 19 λεπτά) και ουσιαστικά απενεργοποίησαν μια βασική λειτουργία των Τούρκων. Από εκεί και πέρα η αμυντική προσήλωση παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα έντασης για σαράντα λεπτά με αποτέλεσμα οι Τούρκοι από τους 80 πόντους που πετυχαίνουν σε κάθε ματς να πέσουν στους 65 και από το 38% στο τρίποντο να σουτάρουν με το τραγικό 17,6%. Και πώς να μην συμβεί κάτι τέτοιο όταν έβλεπες όλους τους παίκτες της ΑΕΚ να ακολουθούν κατά γράμμα το αμυντικό πλάνο, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, να βάζουν τα κορμιά τους στην φωτιά, να διεκδικούν μπάλες και βέβαια όταν παρακολουθείς τον Λάνγκφορντ να τα δίνει όλα στην άμυνα και να σπάει ακόμα και σκριν για να ακολουθήσει τον παίκτη του, αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ήθελαν να δώσουν τίποτα εύκολο στους Τούρκους.

Διαβάστε ολόκληρο το σχόλιο του Θάνου Τσίμπου στο enwsi.gr ΕΔΩ.