21.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Η ΑΕΚ “βομβάρδισε” την Πάτρα

Η ΑΕΚ... σκότωσε τον Προμηθέα από το τρίποντο και με τη νίκη της 86-67 μέσα στην Πάτρα έφτασε τις 16, διατηρώντας με άνεση την τρίτη θέση της κατάταξης.

Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία ντέρμπι για 14 λεπτά, σημείο στο οποίο οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 28-28, με τον Πορμηθέα να έχει προηγηθεί με 21-8 στο δεκάλεπτο. Κάπου εκεί και ενώ η η ΑΕΚ έδειχνε να τα περιμένει όλα από τον Μαυροκεφαλίδη στην επίθεση, οι περιφερειακοί της πήραν... φωτιά, στο 33-42 στο 17' η ΑΕΚ είχε 6/12 τρίποντα, πήγε στο ημίχρονο με 39-46 και στο δεύτερο... απασφάλισε.
Στο 26' η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους, 46-64 με την ΑΕΚ να έχει το εντυπωσιακό 10/19 τρίποντα, η τρίτη περίοδος έληξε με 50-69 και φυσικά όλα είχαν κριθεί.

Ο... ΣΑΛΠΙΓΚΤΗΣ: Οι σουτέρ έδωσαν στην ΑΕΚ "αέρα" και άνεση για την τελική νίκη, όμως, ένας ψηλός ήταν αυτός που... σάλπισε την αντεπίθεση. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πήρε τις επιθέσεις όσο ο Προμηθέας είχε βάλει δύσκολα στην ΑΕΚ, σκόραρε μαζεμένους πόντους, της έδωσε ρυθμό και... άνοιξε τον δρόμο για να κάνουν τα υπόλοιπα οι συμπαίκτες του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 14/29 τρίποντα της ΑΕΚ περιγράφουν εύγλωττα όσα έγιναν στο ματς. Η ευστοχία των παικτών του Ζντοβτς τους έδωσε άνετη νίκη.