20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Η Αβελίνο λύγισε την Βενέτσια

Η Αβελίνο ήταν η θριαμβεύτρια στο ντέρμπι με την Βενέτσια, κερδίζοντας τους πρωταθλητές με 87-77 στην παράταση.

Η αντίπαλος του Άρη στο Basketball Champions League είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν κατάφερε να το διαφυλάξει. Ο Τζέισον έσωσε την παρτίδα για την Αβελίνο, οδηγώντας το ματς στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι.

Ο Τζέισον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, έχοντας 29 πόντους και 3 ασίστ, με τον Γουελς να προσθέτει 16 πόντους. Για την Βενέτσια, ο Ορέλικ είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Μάικ Μπράμος σε 30 λεπτά μέτρησε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 39-30, 54-49, 70-70 (κ.α.),  87-77

Δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ.

Ντέρμπι έγινε και στο Κάπο Ντ’ Ορλάντο, όπου η ομώνυμη ομάδα επιβλήθηκε 82-80 της Τρέντο. Οι δύο μονομάχοι πάλεψαν μέχρι την κόρνα της λήξης, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους. Ο Βοϊτσιεκόφκσι σταμάτησε στους 27 πόντους, με 8 ριμπάουντ και μία ασίστ ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Μέινορ. Για τους φιλοξενούμενους ο Σίλινς είχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-40, 60-55, 82-80